Çocuğunuza paylaşmayı ve kibar davranışları öğretmek, ileride çevresiyle olan iletişimlerini güçlü tutmasını ve güzel davranışlar sergilemesini sağlayan temellerdir. Bunları öğretmenin en iyi yolu da ona doğru örnek olmaktan geçer.

Çocuğunuzun siz paylaşırken görmesini sağlayın. 

Paylaşma ve cömertlik konusunda bir örnek oluşturursanız, çocuğunuz sizin izinizi takip edecektir. Çocuğunuzun sizin yaptığınız şeyi anladığından emin olun. Örneğin, "Bu bizim lambamız, ama komşumuza şimdilik ödünç veriyoruz." ya da "Bunlar benim kurabiyelerim, seninle birazını paylaşmamı ister misin?" gibi.

Paylaşma konusundaki çatışmaları azaltın.

Eğer bir oyun gününe ev sahipliği yapıyorsanız, etrafta yeterli oyuncak olduğundan emin olun ve kavga ihtimalini minimum seviyede tutun. Diğer ebeveynlerden oyuncak getirmesini de isteyebilirsiniz. Ayrıca evde en sevilen oyuncaklarda çok miktarda bulundurabilirsiniz. Sadece bir çocuk tarafından kullanılabilecek çatışmaya neden olabilecek oyun malzemeleri bulundurmayın. Tek başına binilen bir oyuncak gibi şeyler yerine bir kerede birkaç çocuğun kullanabileceği büyük oyuncaklar alın.

Paylaştığında çocuğunuzu övün.

Çocuğunuz sizin onayınızı ister. "Arkadaşının topunla oynamasına izin vermen çok güzeldi." dediğinizde, bunu not edecek ve gelecekte paylaşmayı tekrar etmeye daha istekli hale gelecektir. Ama çok fazla bir şey de beklemeyin. Çocukların cömertlik alışkanlığını kazanmaları uzun zaman alır.

Yeni kardeşle ilişkisi 

Evinize daha küçük bir kardeş geldiğinde çocuğunuz kendini başta geri plana atılmış hissedebilir.

Ona yeni kardeşini "bizim bebeğimiz" diye tanıştırmalısınız. İki yaşındaki çocuğunuzu olaya dahil etmeniz, onun kendisini iyi hissetmesini sağlar. Ayrıca onun bebeğin kendisinin yerini alıyormuş gibi hissetmesine de engel olur. Böyle hissetmesini pekiştirmek için çocuğunuzun kardeşini sevmesini, onunla vakit geçirmesini ve bazen hakkında söz sahibi olmasını sağlamalısınız.

Ondan bebekle bir şeyi paylaşmasını istemeyin.

Çocuğunuzun kardeşiyle olan ilişkisinde en başta paylaşım dersi vermek çok doğru olmayabilir. Örneğin küçük bebeğinizi uyutmak için çocuğunuzun yatağında ona yer açmasını istemek veya bazı oyuncaklarını alıp bebeğinize vermek doğru olmayabilir. Bebek eve geldikten birkaç ay sonra, sizin onu ayırmadığınızı anladığında ve hazır olduğunda, kendisinden rica ederek bu tür değişiklikleri yapabilirsiniz. Ayrıca tüm bu düşüncelerini ailenizin diğer bireyleri ve aile büyüklerinizle de paylaşmanız oldukça önemlidir.

Çocuğunuza bebeğe bakarken size yardım etmesine izin verin.

Çocuğunuz küçük olsa da siz bebeğin altını değiştirirken ya da onu beslerken size yardımcı olabilir. Çocuğunuzdan siz bebeğin altını değiştirirken, malzemeleri size uzatmasını ya da bebeği eğlendirmesini isteyebilirsiniz. Siz bebeği beslerken, ondan şarkı söylemesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun, yeni doğduğunda aynı şeyleri ona da yaptığınızı bilmesini sağlayın. Ondan sonra onun ne kadar büyüdüğüne dikkat çekin. Ayrıca büyük çocuğunuzun kendini ihmal edilmiş gibi hissetmediğinden emin olmak için ikisine de eşit zaman ayırmaya çalışın ve onun küçük de olsa sorunlarını görmezden gelmeyin.