Bebeğiniz doğduğu zamandan itibaren geçtiği her kilometretaşında biraz daha büyür ve yeni şeyler öğrenir. Bebeğiniz davranışlarını size göre şekillendirir ve sizden öğrenmeye çalışır ancak kendi kendine öğrenmeye çalıştığı davranışları her zaman doğru yerde doğru şekilde yansıtamayabilir. Zaman içinde davranış ve sözlerinizle ona nezaketi ve kuralları öğretecek olan sizsiniz. Sizin öğretmeniz dışında bebeğiniz zaten sürekli olarak sizi izlediği ve hareketlerinizi kopyalamaya çalıştığı için, siz nasıl davranırsanız o da öyle bir davranış tarzına bürünecektir ve siz kibar davranırsanız o da öyle davranmaya başlayacaktır.

 

Bebeğiniz yaklaşık iki yaşına geldiğinde ilk cümlelerini kurmaya, konuşmaya başlar ve siz çoğu zaman istediğiniz gibi cümleler kurmadığını görürsünüz. Ancak bebeğinizin bu size doğru gelmeyen ‘’Bana ver.’’, ‘’Onu yap.’’, O benim.’’ gibi cümleleri aslında patronluk taslamak için değildir. Bu yalnızca bebeğinizin konuşmayı yeni öğrenmesi ve cümleleri doğru şekilde kurmayı bilmemesinden kaynaklanır. Ayrıca dertlerini anlatmak için bu tür basit cümleler kurmak kolaylarına gelir. Bunu engellemek için bebeğinizle konuşurken ona bir yetişkin gibi davranmalısınız. Daha tatlı görünmek için kelimeleri yarım söylemek, o kelimeleri yanlış öğrenmesine sebep olur. Konuşmayı öğretme aşamasında da davranışlarında olduğu gibi ona örnek olmalısınız.

 

Ayrıca bebeğinize dinleme aşamasında da örnek olmalısınız. Bebeğiniz konuşurken ona tepkiler vermeniz ve sorularını cevaplamanız onun hoşuna gider ve yeni kelimeler öğrenmeye daha istekli olur. Eğer onun yanlış kurduğu kelimelere karşı tepki verir ve doğru olmadığına dair bir yüz ifadesi takınırsanız, onun konuşma gelişimini yavaşlatabilirsiniz. Bu nedenle bebeğinize onu anladığınızı mutlu bir şekilde ifade edin ve onun ifadelerini daha olumlu bir yönde çok az şekilde değiştirerek tekrarlayın. 

Örneğin bebeğinizin ‘’Bana meyve suyu ver.’’ cümlesini kibarca ‘’Meyve suyu verir misin lütfen?’’ şeklinde düzeltebilirsiniz. Bunu yaparken düzgün bir ton kullanın ve onun söylediğini tekrar ederek düzeltir bir şekilde davranın. Eğer lütfen kelimesini onunla ilgili tüm isteklerinize eklerseniz, onun da bu kelimeyi tüm taleplerinde kullanması muhtemel olacaktır.

 

Sözsüz kibar davranışlar ise en iyi şekilde örnekle öğretilmektedir. Eğer siz bebeğinizin dokunmasını istemediğiniz eşyalarını elinden zorla alırsanız, ona da aynı şekilde davranmayı öğretmiş olacaksınız. Bir şeyi bebeğinizden uzaklaştırmaya gerek duyduğunuz zaman, elinizi uzatın ve ondan arkadaşça ancak kararlı bir ses tonuyla o nesneyi bırakmasını isteyin. Eğer bırakmayı kabul etmezse, o nesneyi neden bırakması gerektiğini ifade ederken, onun elinden kibarca alın.  

Çocuğunuzun kötü davranışlarına engel olmak için cesaretini kıran sözler söylenir ve baskı yapılırsa, bu onun davranışlarını daha da olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun dışında o da insanlara benzer şekilde kaba davranmaya başlayabilir.

Çocuğunuzun kendi öz saygısını oluşturmak ve bunu geliştirmek için de onu dinlemeli, fikirlerine önem verdiğinizi göstermelisiniz. Bunu yaparken çocuğunuzun hareketlerinizi gözlemlediğini unutmayarak eşinize ve çevrenizdeki diğer insanlara da aynı şekilde davranmalısınız. Çocuğunuza çevresindeki herkesin dinlenmeye ve önemsenmeye değer olduğunu kendi davranışlarınızla göstermelisiniz.