İlk olarak, çocuğunuzun ne kadar oyun oynadığını ve boş zamanlarında yaptığı diğer şeyleri belirleyip bunlar üzerinde  düşünmelisiniz. Çoğu çocuk gelişimi uzmanı, televizyon ve videoları izlemek, oyuncaklarıyla oynamak, öğretici olmayan nesnelerle fazla zaman geçirmek gibi vakit alan şeylerin günde bir ile iki saatle sınırlı olmasını öneriyor. Bebeğinizin gelişimine katkı sağlamayan şeyler için tıpkı yetişkinlikte olduğu gibi bebeklikte de günde 45 dakikadan fazla zaman harcamamaları gerekiyor.

Oyun oynamaya başlamadan önce bir zaman sınırı koyun. Örneğin, çocuğunuzun sadece 30 dakika oynamasını isterseniz, bu sınırı belirtin ve zamanlayıcınızı ayarlayın. Zaman dolduğunda ona bir şey söyleyip sormayın. Daha fazla zaman geçirmeye ya da denemeye çalıştıklarında, zaman sınırını sakince hatırlatın. Oyunu bırakmayı reddederse, onunla konuşmayı ve bu kuralı neden koyduğunuzu, daha farklı bir oyun oynayabileceğinizi söyleyin.

Bebeğinizin vakit harcadığı şeylerin dinleneceği ve özellikle de uyuyacağı zamanlardan çaldığını, oyun oynamak için yemek yeme veya uyuma zamanlarını aksattığını fark ederseniz daha ciddi bir şekilde bunun önüne geçmelisiniz. Küçük yaştaki bebekler bu uyarıları anlamayabilirler ve hiçbir şey için özellikle de sevmedikleri eylemler olan yemek yemek ve uyumak için oyunlarına veda etmek istemezler. Bu sebeple dikkatini dağıtabilir ve bazı keskin kurallar belirleyebilirsiniz.