Gecenin bir yarısı tekrarlanan uyanma 

Birçok çocuk gece boyu uzun ve deliksiz bir uyku uyuyamaz. Öğle uykusu, acıkma, tuvalet ihtiyacı, küçük sesler, kabus veya sebepsiz rahatsızlık hissi çocukların aniden uyanmasına sebep olabilir. Çocuklar geceleri uyandıklarında, ağlamaları genellikle hastalık belirtisi veya korku olarak yorumlanır. Ancak pek çok gece uyanmalarının belli bir sebebi yoktur. Yine de eğer gece uyanışları ağlamalar ile birlikte her gece devam ederse, diş çıkarma ya da hastalık gibi bir sebebi olabilir. Bunların dışındaki tekrarlanan uyanmalar, pek çok çocukta ortak olarak görülür.

Kendi yatağında yatmak istememe

 

Çocukların yarısından fazlası, yatma vaktinin geldiğini anladıklarında huysuzlanmaya başlar. O an oynadıkları oyunu bölmemek, yanınızdan ayrılmamak veya odasında yalnız kalmamak için genel olarak uyumayı reddederler. Bu nedenle siz onun yatma ritüellerini başlattığınızda huysuzluk veya yaramazlık yapmaya başlayabilirler. Bunun sebebi uykularının olmaması değildir hatta bazen çok yorgun olduklarında uyumaya karşı daha isteksiz dahi olabilirler.

Ancak size daha fazla direnemeyeceklerini anladıklarında, yatağa girdikleri anda yeni bahaneler üretmeye başlayabilirler. Uykuyu ertelemek için su içmek, tuvalete gitmek, acıkmak veya yanında sizi istemek gibi bahaneler sunabilirler. Çocuğunuzun böyle davranmasının sebebi kendi yatağına henüz alışamamış olması, kendini huzursuz hissetmesi, öğle uykusunu fazla uyumuş olması veya odasının ve yatağının uykuya uygun olmamasından kaynaklı olabilir. Çocuğunuzun uyumak istememesini veya kendi yatağında yatmak istememesini önlemek için öncelikle odasını ve yatağını sevdirmeye çalışmalı, erken aylarda yatağına alıştırmalı, onu özleyecek olsanız da yanınızda çok fazla uyutmamaya özen göstermelisiniz.

Her gece ebeveynlerinin yatağına gelme

 

Pek çok çocuk, henüz kendini güvende hissetmiyorsa veya ebeveynler gerekli alışkanlığı edindirmediyse, her korktuklarında veya uyandıklarında ebeveynlerinin yatağına gelmek isterler. Çocuğunuzu bu alışkanlığından vazgeçirmek için öncelikle belli kurallar koymalısınız. İlk yapmanız gereken çocuğunuzu kendi yatağında uyumaya alıştırmak ve her ağladığında veya korktuğunda sizin yatağınıza gelemeyeceğini ona öğretmektir. Çocuğunuzun her ağlamasına büyük bir ilgiyle yanıt vermez ve kendi kendine susması için ona zaman tanırsanız, zamanla kendi yatağında sakinleşmeyi ve kendi kendine uyumayı öğrenecektir.