Rahatlatıcı obje nedir?

Çoğu çocuk battaniyeye, oyuncak ayıya veya yatmadan önce rahatlamaya ihtiyaç duydukları eşyalarla duygusal bağ kurarlar.

Bunun psikolojik terimi "geçiş nesnesi"dir. Çünkü bebekler insanlardan bağımsız olan nesnelere karşı da bazen sevgi duymak isterler.

Neden çocuklar bu objeleri sever?

Bazen bazı objelerin kokusu veya sesi tanıdık gelebilir veya bazen sadece dokusunu severler. Bu eşyalar ev ve ebeveynlerin rahatlığını ve güvenliğini hatırlatan ve birçok çocuğun ebeveynlerinin kollarının dışındaki dünyaya girdikçe daha fazla güvende hissetmelerini sağlayan bir hatırlatıcıdır.

Çocuğunuz evdeki bazı eşyalarını, peluş hayvanlarını veya battaniyesini her zaman yanında taşımak ve onunla uyumak isteyebilir ancak bu denli bir bağlılık her zaman çok sağlıklı değildir ve bazı davranış bozukluklarına işaret ediyor olabilir.

Çocuklar ne zaman bu objeleri bırakırlar?

Çocuğunuzun böyle bir eşyası varsa, onunla olan ilişkisi, yaklaşık 18 ile 24 aylık dönemlerde zirveye ulaşır ve kademeli olarak daha yoğun hale gelir. Bu kısmen onun karakterine bağlıdır.

Çocuklar sosyal açıdan daha aktif olmaya başladıklarında bu eşyaları her yere taşıyamayacağını öğrenmeye başlayabilir.

Pek çok çocuk yumuşak dokulu eşyalar ve oyuncaklardan hoşlanır ve yanında taşımak isteyebilirler. Ancak büyümeye başlamasına rağmen bırakmaması çok görülen bir davranış değildir. Pek çok yetişkin bile hala eski oyuncaklarını saklarken, bu konudan hemen endişelenmenize gerek olmadığını anlayabilirsiniz. Fakat yalnızca o nesneyi bağlılık ve rahatlama için kullanmaya başlarsa onsuz uyuyamayacak duruma dahi gelebilir.

Bebeğinizin böyle bir nesnesinin olmaması sorun mu?

Çocukların böyle nesnelere bağlanması kadar bağlanmaması da gayet normaldir. Fiziksel bir sevgi ihtiyacı duymayan çocuklar böyle bir alışkanlık edinmeyebilir. Ya da duyuyorsa bile stresini atmak için saç çekme, parmak emme gibi yollara da başvurduğu gözlenebilir.

Özetle çocuğunuzun evdeki bir nesneye duygusal olarak bağlanmasını 3 yaşına kadar sorun etmeyebilirsiniz ancak bir bağımlılık haline geldiğini fark ettiğinizde müdahale etmeniz ve sebebini öğrenmeye çalışmanız daha doğru olacaktır.