Çocuğunuzun karşılaştığı hemen hemen her şey, onun zihin gelişimine katkıda bulunur. Çocuğunuzun gelişimi için ona devamlı "dersler" vermeniz ya da çocuğunuzun öğrenme sürecini geliştirmek için çok fazla bir şey yapmanız gerekmez. Çünkü küçük çocuklar için her şey öğrenme konusunda bir deneyimdir. Size düşen, bu deneyimleri ona daha fazla öğretiler sunan bir duruma çevirmektir.

Pek çok oyun sahası yaratan oyuncaklar arayın.

Sadece bir oyun için tasarlanmış oyuncaklar çocuğunuza sınırlı oyun olanakları sağlar. Çocuğunuzun bir oyuncakla daha fazla şekilde oynayabilmesi, onun daha öğretici olduğu anlamına gelir. Çocuğunuza oyuncak seçerken, pek çok farklı şekilde kullanılabilen ve çocuğunuzun kendi hayal gücünü kullanması için teşvik edecek oyuncaklar olmasına özen gösterin. Örneğin içinde çocuğunuzun kendine zarar vermeyeceği doğru büyüklükte birden fazla parça içeren oyuncaklar, çocuğunuzun hayal gücü ve gelişimi için daha faydalıdır.

Çocuğunuza yaratıcılık konusunda ilham veren materyaller sağlayın.

Çocuğunuzun kaldırabildiği herhangi bir güvenli cisim, öğretici olarak düşünülebilir. Hatta, kağıt havlu ruloları ve plastik kutular gibi basit ev eşyaları bile çok iyi birer oyuncaktır çünkü çocuklar bu cisimleri bir çeşit oyuncak yapmak için hayal güçlerini kullanırlar. Eğer çocuğunuz oyuncak bir arabayı havlu rulosunun içinden geçirirse, bu bir oyuncaktır. Eğer kağıt havluyu yırtıp, rulonun içine doldurursa, arabanın içinden geçmesini engelleyebilir. Şimdi daha karmaşık bir oyuncak yapmıştır. Diğer basit cisimler, tahta kaşıklar, plastik yemek kutuları, tencereler, tavalar çocuğunuzun ayırarak ve bir araya getirerek eğlenebileceği cisimlerdir. Ve hiçbir zaman boş bir ayakkabı kutusunun öğretici bir oyun olma konusundaki değerini göz ardı etmeyin çünkü bu, onun için oyuncak bir bebeğin yatağı, oyuncak atları için ahır ve daha bir sürü şey olabilir.

Çocuğunuza bir şeyi kullanmanın "doğru" yolunu göstermekten kaçının.

Ebeveynler genelde çocukların ilk defa karşılaştıkları oyuncakların nasıl oynandığını onlara gösterme konusunda oldukça heveslidirler. Ancak asıl yapmanız gereken çocuğunuza oyuncağı vermek ve kendi kendine keşfetmesini sağlamaktır. Eğer nasıl oynanacağını bulamaz ve sıkılmaya başlarsa, o zaman ona yardımcı olabilirsiniz. Siz ona gösterene kadar hayal gücünü kullanarak, talimatları takip ederek öğreneceğinden daha fazla şey öğrenir.

Çocuğunuzun hayali oyununa destek olun.

Eğer çocuğunuz sizden oyununa katılmanızı istiyorsa bu isteğine yanıt verin. Onun sizin rolünüzün ne olacağına ve ne yapmanızı istediğine karar vermesine izin verin. Oyununu bozmadan ve hayali arkadaşının olmadığını söylemeden oyuna devam edin ve geniş hayal gücünü kullanmasına izin verin.

Günlük ev işlerini ve alışkanlıkları, öğrenme olanağı olarak kullanın.

Çamaşırları ayırmak, eşyaları gruplamayı öğrenmek, çorapları eşleştirmek, peçeteleri saymak, kıyafetlerinin renklerini söylemek gibi günlük aktiviteler, çocuğunuzun doğal yollarla eğlenmesi ve yaratıcılığının gelişmesi için harika yöntemlerdir.