Korkular Nereden Gelir?

Bazen çocuğunuzun korkularının merkezini anlamak kolaydır. Örneğin kendinden büyük, ses çıkartan, koyu renkli ve yetişkinlere de ürkütücü görünen pek çok şeyden korkarlar.

Ama bütün korkular bu kadar kolay çözülmez. Örneğin, suyu seven çocuğunuzu daha önceden gittiğiniz havuza götürebilirsiniz ve geçen aylarda çocuğunuzun suya karşı bir korku geliştirdiğini görebilirsiniz. Suyun yanına bile yaklaşmak istemeyebilir. Geçen yıl bu korkuya sebep olabilecek bir şey olup olmadığıyla ilgili düşünebilir ve hiçbir şey bulamayabilirsiniz. Eğer çocuğunuza sudan neden bu kadar çok korktuğunu sorarsanız, o da size yardım edemez. Korkularının nedenlerini belirleyememesinin yanında, basitçe herhangi bir açıklamayla da gelemez. Ve açıklanamaz bir şekilde ortaya çıkan su korkusu, zamanla kaybolabilir ve çocuğunuz tekrar suyla, severek oynamaya başlayabilir.

Genellikle, fantastik yaratıklara karsı olan korkular, (canavarlar, ejderhalar ya da cadılar gibi) gece çocuğunuz yatağa gittikten sonra ortaya çıkma eğilimi gösterirler. Bu korkular, çocuğunuzun sizden ayrı uyuma korkusundan türemiş olabilir. Gece onu uyuması için yatağına bıraktığınızda, sizden uzak kalma düşüncesiyle ve kafasındaki güven içinde uyuyup rahatlama isteğinden kaynaklı olarak bu tür hayal ürünlerinden korkmaya başlayabilir.

Kabusların Doğası

Çocuğunuz büyüdükçe ve hayal gücü genişledikçe, kabusları da başlar.Kâbus görmek gelişmenin kilometre taşlarındandır. Çocuğunuz büyüdükçe çevresindeki dünyayla ilgili resimler yaratma yeteneği de geliştirir. Çocuğunuz korkutucu rüyalar ya da uykusunu bölen korkular geliştirmeye, büyüme aşamasında başlayacaktır. Gerçek ve hayal arasındaki çizgi, yeni yürümeye başlayanlar için hâlâ bulanık olduğundan, çocuğunuzun kâbusları ona, tam anlamıyla gerçek gibi gelebilir.

Bir çocuğun kabusları, bulanık görüntülerinden, acayip devlerin, cadıların ya da en sevdiği TV şovunun kahramanlarının çok güçlü sahnelerinden oluşur. En tehlikesiz yaratıklar bile, çocuğunuzun rüyasında ona korkunç görünebilir.

 

Korkuları Anlamak

Hayvanat bahçesindeki kutup ayısı, böcekler, yatağın altındaki tozlu tavşancık, çamaşır makinesi, ambulans, tuvalet deliğinden dönerek akan su, hikaye kitabındaki cadı gibi unsurlar yürümeye yeni başlayan çocuğunuzu korkutmak için yeterli potansiyele sahiptirler. Çocuğunuz, aklından geçen korku yaratabilecek nitelikteki herhangi bir şeyi, kolayca fobisi haline getirebilir.

 

Çocuğunuz daha küçükken ve bir şeyden korktuğu için ağladığında, neler olduğunu anlamak için yeterli derecede farkında olma duygusuna sahip değildi. Şimdi çocuğunuz daha büyük olduğundan, korktuğunu ve bu korkuya neyin neden olduğunu bilir. Bu nedenle o anda ne söylerseniz söyleyin onun kendini rahat hissetmesini sağlayamazsınız. Bu nedenle çocuğunuzun korkularını saçma ve gereksiz bulmak yerine anlamaya çalışmalı ve onun çok fazla üzerine gitmeden kendiliğinden yüzleşmesini sağlamalısınız. Çocuklar büyüdükçe küçüklük korkuları zamanla kendiliğinden geçer ancak çok fazla üzerine gidilmiş korkular yetişkinlikte bile devam edebileceğinden, korkularını baskılamamanız gerektiğini unutmamalısınız.