Çocuğunuzun sizinle ve çevreyle olan iletişimini güçlendirebilmek için bazı temel adımları takip edebilirsiniz.

Karşılıklı konuşmak için fırsatları kollayın.

Eğer çocuğunuzla birlikte arabayla bir yere gidiyorsanız, yol boyunca gördüklerinizi karşılıklı konuşabilirsiniz. "Şu kırmızı arabaya bak. Sence nereye gidiyordur?" ya da "Sence şu evde kim oturuyordur?" Ya da örneğin bankadaysanız, bunu, çocuğunuzun nesnelerin isimlerini öğrenmesi için bir fırsat olarak kullanın: Para yatırma kâğıdı, ATM kartı, banka memuru, güvenlik görevlisi gibi kelimeleri ona öğretebilirsiniz. Süpermarketler de size sınırsız etiketleme olanağı sağlayabilir. Parka yürürken de, gördüğünüz bütün şeyleri ve insanları işaret edin: "Bebek arabası iten bir adam var.", "Şu kocaman kamyona bak.", "Bulutlar bugün pamuk gibi değil mi?" gibi. Günlük ev işleri de çocuğunuzun basit kelimeleri öğrenmesine olanak sağlar; içeri ve dışarı, alt ve üst, ıslak ve kuru gibi.

Düzenli olarak sesli kitap okuyun.

Resimli kitaplar dili ve iletişimi geliştirmek için mükemmel bir fırsat yaratır. Kelime dağarcığını geliştirmeye yardım etmesinin yanı sıra, çocuğunuzun dil kurallarını da öğrenmesine yardım eder. Kafiye ve tekrarlar içeren, hikayeler bu konuda çok iyidir. Ama sayfadaki kelimeleri basit bir şekilde okuyup geçmeyin. İlginç gelen kelimeleri vurgulayın ve ritimler ve kafiyelerle çocuğunuzu eğlendirin. Hikaye ve resimde gösterilen şeyler hakkında konuşurken resimleri kullanın. Örneğin çocuğunuzdan kediyi göstermesini isteyin ve onun nasıl ıslandığı hakkında varsayımlarda bulunun. Aynı zamanda çocuğunuzun kendi hikayesini yaratması için de cesaretlendirebilirsiniz.

Birlikte şarkılar söyleyin.

Şarkı söylemek eğlencelidir ve çocuğunuz yeni kelimeler ve sesler öğrenirken üzerinde daha az baskı hisseder. İçeriğinde tekrar olan şarkılar, dil yeteneklerinin ve kelime dağarcığının güçlenmesine yardım eder. Ayrıca çocuğunuz siz eğlendiğiniz sürece, ne kadar güzel veya kötü şarkı söylediğinizi umursamaz. Şarkı söylediğinizde, sesinizi yükseltmek de, çocuğunuzun sesinizin tonuna uymasını kolaylaştırmak için iyi bir fikirdir.

Bir sürü soru sorun.

Sorular sormak çocukların iletişim gelişimini teşvik etmek için iyi bir yoldur. Bu aktivite için çocuğunuzun cevabı bilmesine gerek yoktur. Çocuğunuz size bir şey söylediğinde, söylediği şeyi tekrar etmek yerine ona başka sorular sorun: "Ne çeşit bir toptu? Ne kadar uzağa attın? Düştüğünde nasıl bir ses çıkardı?" gibi. Ancak bunu yaparken çocuğunuzu cevap almak için çok zorlamamaya dikkat edin.

 

İyi bir dinleyici olun.

Çocuğunuz size bir şey söylediğinde, ona bütün dikkatinizi vermeniz önemlidir. Gazetenizi okumaya, televizyon seyretmeye ya da başka biriyle konuşmaya devam etmeyin ve "Şimdi değil, sonra konuşalım.’’ demeyin. Eğer çocuğunuz söyleyeceği şey hakkında tam anlamıyla heyecanlı görünüyorsa ve sizin tamamen dikkatinizi ona vermenize ihtiyaç duyuyorsa, yapmakta olduğunuz şeyi bırakın, gözlerine bakin ve anlatmaya çalıştığı şeyi dinleyin. Çoğu zaman, siz başka bir şey yaparken, onun sizin onu dinlediğinize inanması da yeterli olacaktır. Örneğin, akşam yemeğini hazırlıyorsanız ve çocuğunuz bir hikayeyle içeri dalarsa, siz havuçları dilimlerken, onu hikâyesini anlatması için cesaretlendirin. Konuşmasına çok fazla odaklanmak kendisine çok fazla güvenmesine ya da söylemek istediği şeyi unutmasına neden olabilir. Her durumda, kesmemeye ve düzeltmemeye özen gösterin.

Hareketlerinizi anlatın.

Çocuklar yeni kelimeleri, onları deneyimleriyle birleştirerek öğrenirler. Çocuğunuza ne yapmakta olduğunuzu anlatırsanız, ne demek istediğinizi görmesini de sağlamış olursunuz.