Arkadaşlıklar

Çocuğunuz yaklaşık iki yaşına geldiğinde, diğer çocukların da aynı kendisi gibi olduklarını fark etmeye başlayacak ve hatta biri yerine diğerinin arkadaşlığını tercih edebilecektir. Onu oyun parkına götürdüğünüzde, eğer o seçtiği oyun arkadaşını görürse, daha da heyecanlı hale gelecektir. Bir grup çocuğun içinde olduğunda, sevdiği arkadaşına yoğunlaşma eğilimi gösterecektir. Hatta oyun grubunun içinde kapının yanına oturup, arkadaşının gelmesini dahi bekleyebilir. Eğer arkadaşı görünmezse, onu sorabilir. Arkadaşıyla oynadığında, onun yaptığı şeyleri taklit edebilir. Eğer arkadaşı legoları birbirinin üstüne diziyorsa, sizin çocuğunuz da ayni şeyi yapabilir. Bu, oyun arkadaşına "Seni sevdim ve senin gibi olmak istiyorum!" demenin bir yoludur. Çocuğunuzun yeni arkadaşlarıyla sağlıklı iletişimler kurması için ona; paylaşmayı, saygı duymayı ve herkesin farklı olabileceğini anlatmanız gerekir. Tabi ki bu beceriler iki yaşındakiler için hiç de kolay değildir. Ayrıca, çocuğunuzun arkadaşı büyük bir ihtimalle aynı yaŞlarda olacağından, kendi beceri ve gelişimine yakın olan biriyle oynar. Bu durum daha büyük bir kardeşe uyum sağlayamamaktan ya da küçük bir kardeşle fazla bir şey yapamamaktan kaynaklanan hayal kırıklığını da ortadan kaldırır.

Diğer Önemli İlişkiler

Çocuğunuzda zamanla anne ve babası dışındakilerle de aile ilişkileri oluşmaya başlar. İlk yaşlarında yalnızca çekirdek ailesine olan ilgisi zamanla genişler ve diğer aile bireyleriyle de bağlar kurar. Çocuğunuzun sizden sonra en yakın bağ kurabildiği akrabaları büyükanne ve büyükbabasıdır. Çocuğunuzun büyükanne ve büyükbabasıyla olan ilişkileri ona pek çok açıdan fayda sağlar. Sizin dışınızdaki yetişkinlerin de ona çok değer verdiğini ve üzerine titrediğini görmek, kendine güven duygusunu pekiştirir. Bunun dışında aile büyükleriniz çocuğunuzla ebeveyn olmanın stresinden uzak bir ilişki kurabilirler. Bu da çocuğunuz için rahatlatıcı bir durum olmasının yanı sıra kendisini kabul ettirmesini ve daha çok kişi tarafından yoğun şekilde sevildiğini hissetmesini sağlar. Ayrıca sizin ebeveynlerinizle olan ilişkinizi, kendi ebeveynleriyle olan ilişkisine örnek olarak görmeye de başlayabilir.

Kardeşler

Bir erkek ya da kız kardeşe sahip olma hayatın en önemli mutluluklarından biridir. Ancak küçük çocuklar için durum bazen farklı olabilir. Sizin tutumunuza göre çocuğunuz kardeşini sevip sevmeyeceğine, kıskanıp kıskanmayacağına, sahip olduklarını paylaşıp paylaşmayacağına karar verir. Çoğu zaman kardeşler birbirine pek çok beceri öğretir. Kardeşler birbirlerinin en yakın arkadaşıdır. Birbirleriyle şakalar, oyunlar, oyuncaklar, öğünler ve ebeveynler de dahil pek çok şey paylaşırlar. Genellikle, daha büyük olan kardeş, küçük kız ya da erkek kardeşe oyuncakların nasıl dizeceğini, yap-bozu nasıl bir araya getireceğini ve sizin kızabileceğiniz durumlarda nasıl davranılması gerektiğini öğretir. Daha küçük olan çocuğunuz, becerilerini denemesi ve ileri atılması konusunda onu cesaretlendiren daha büyük biriyle, birebir zaman geçirmiş olur. Daha büyük olan, küçük kardeşi için bir model gibi hareket eder, erkek ve kız kardeşleriyle uyum sağlamaya çalışır.