Çocuklarınız doğduğu zaman sahip oldukları mizaçları ile ilgili yapabileceğimiz bir şey yoktur ama günlük durumlarla daha iyi başa çıkmak, değiştirebileceğiniz bir şeydir. Bir çocukla birlikte hayatınız yalnız başına olduğunuzdan biraz daha zor olabilir. Ancak hayatınızı daha rahat hale getirmek için kullanabileceğiniz, aşırı derecede basit düşünceler vardır.

Mantıklı beklentiler 

Çocuklar empati yeteneği ve sağduyuya henüz sahip değildir. Bir davranışta bulunduğunda sizin bu duruma üzüleceğiniz veya kızabileceğiniz akıllarına gelmez. İyi veya kötü davranışları kavrama yetenekleri yoktur ve zamanla sizden öğreneceklerdir. Bu nedenle çocuğunuzun bir davranışına kızmak üzereyken onun yalnızca bir çocuk olduğunu kendinize hatırlatmalısınız.

Dağılan eşyalar

 

Çocuklar doğaları gereği gürültücü ve dağınıklardır. Sadece bu da değil, kazaya da eğilimlilerdir. Eğer kendi çorbalarını içmeye izin verilirse, çorbanın büyük bir kısmı yere dökülecektir. Yağmurlu havalarda, çamur ve kir de çocuğunuzla beraber eve girer.

Çocuklar, yetişkinlerin para sistemini ve değerlerini bilmezler ve cam bir kavanozu kırmakla, ailenizin nesiller öncesinden kalan ve size verilen kristal vazoyu kırmak arasındaki farkı anlamaz. Bu nedenle mantıklı beklentiler içinde olmalı ve çocuğunuzu devamlı bir şeyler için uyarmak yerine, dağıldığı veya zarar gördüğünde üzüleceğiniz eşyaları ondan uzak ve erişemeyeceği bir yerlere koymalısınız.

Kaçınılmazı kabul etmek

 

Çocuklar hasta olduklarında veya sıkıldıklarında ağlar, bazen size mantıklı gelmeyen şekilde davranır, bazı şeyleri geç öğrenir ve siz doğrusunu öğretene kadar birçok hata yapar. Ayrıca yeteri kadar büyüyene dek sizi uykusuz bırakacak ve yorucu günler geçirmenize neden olacaktır. Tüm bunların arasında strese girmemek ve ebeveynliğin güzel yanlarının tadını çıkarabilmek için tüm bu kaçınılmazları kabul etmelisiniz.

Kolayca öfkelenmek

Çocukların büyük çoğunluğu pek çok şeye kolayca öfkelenir ve ağlamaya başlarlar. Burada önemli olan çocuğunuz huysuzlanmaya başladığında sakinliğinizi korumanız ve neredeyse her çocuğun sahip olduğu bir özellik olduğunu kendinize hatırlatarak onu tetikleyen durumu anlamaya çalışmanızdır.

Beslenme zorlukları

Beslenme, birçok çocuk ve ebeveyn için yaygın bir sorundur. Öğün saatleri genel olarak stresli geçer. Çocuklar çoğunlukla iştahsız ve yemek yemeye karşı isteksizdir. Bunun önüne geçebilmek için pek çok şeyde olduğu gibi yemek saatlerini ve öğünlerini eğlenceli hale getirmek, günden en az 3 kez yapacağınız bir aktiviteyi yoluna koyarak hayatınızı kolaylaştırmanızı sağlar.