Çocuğunuz büyüdükçe ve sosyal çemberi sizin dışınızda da genişledikçe, çevresi de çevresiyle kurduğu ilişkiler de artmaya başlar. Çocuğunuz bu ilişkilerini arttırmaya başladığında, ona daha sağlıklı iletişim kurması için yardım edebilirsiniz.

Çocuğunuzun yakın çevreleriniz, akrabalarınız ve kendi yaşıtlarıyla olan iletişimi arttıkça bazı kuralları öğrenmesi gerekir. Bunların başlıcalarından biri paylaşmayı öğrenmektir. Arkadaşlıklar ve yakın ilişkiler kurabilmenin temelinde paylaşmak yatar. Çocuğunuza paylaşmayı öğretebilmek için bazı temel aşamaları takip edebilirsiniz:

Çocuğunuza bir şeye sahip olmanın anlamını öğretin.

Çocuğunuza bazı şeylerin ona, bazı şeylerinse başkalarına ait olduğunu anlaması için doğal fırsatlar yaratın. "Bu senin bisikletin, bu kitap annenin, bu babanın saati, bu ablanın bebeği.’’ gibi.

Ona bir şey verdiğinde, geri alabileceğini öğretin.

Çocuğunuz için hiçbir değeri ve anlamı olmayan bir eşya kullanarak, ona değiş-tokuşun nasıl işlediğini gösterin. Elinden bir eşyayı alıp bir süre sonra ona geri verin. Bazen bir eşyasını elinden aldığınızda biraz daha uzaklaştırın ve uzun bir süre sonra verin. Bu, eğer başkasına bir şey verirse, sonsuza kadar ondan alındığı anlamına gelmediğini gösterecektir.

Bu yöntemle çocuğunuzu bir oyun arkadaşıyla oyuncağını paylaşması konusunda cesaretlendirmiş olursunuz.

Çocuğunuzun duygularını kabul edin.

Çocuğunuzun bir eşyayı arkadaşına vermemek konusunda ısrarcı olduğunu düşünelim. Bu durumda çocuğunuzu nesneden vazgeçmeye zorlamak yerine, onu anladığınızı bilmesini sağlayın. "O oyuncağı vermek istemediğini görüyorum. Biliyorum paylaşmak bazen zor oluyor. Oyununu bitirdiğinde, belki arkadaşına bir süre oynaması için izin verirsin. Şimdilik onu kullanmayı bitirdin mi yoksa bir süre daha mı kullanmak istiyorsun?" deyin. Çocuğunuzun duygularını ifade ederek, onu anladığınızı bilmesini sağlarsınız, bu durum onun paylaşma konusundaki isteksizliğini yenmesini de sağlayabilir. Aynı zamanda bu şekilde onu kendisini kötü hissetmesine neden olmadan cesaretlendirmiş olursunuz. Onu zorlamak yerine, karar vermesi için ona izin vermiş olursunuz. Emin olun ki, hemen söz konusu nesneyi oyun arkadaşına uzatmayacaktır, ama eninde sonunda paylaşmanın, oyun deneyimlerini azaltmak yerine artıracağı mesajını almış olur.

Çocuğunuzu her şeyi paylaşmayın.

Çocuklar bazı şeylerin yalnızca onlara ait olduğunu bilmeye ihtiyaç duyarlar. Eğer siz onunla her şeyi paylaşır ve istediği her şeyi verirseniz, istek duydukları her şeye sahip olabilecekleri mesajını alır ve çevresindeki herkesin her şeyini paylaşmak zorunda olduğunu düşünürler.