Yeni bir araştırmaya göre, çocuklara verilen belirli bir övgü, gelecekte onlar için daha yüksek akademik sonuçlara yol açabilir.

Çocuğunuzun sürekli övgü toplamak için yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Tekrar düşünün çünkü yeni bir araştırmaya göre, övgüler verirken ebeveynlerin kullandığı birçok doğru ve yanlış yol var.

Doğru yol nedir?

Araştırmacılar, okul çalışması için ebeveynlerin övgülerinin akademik başarı ve psikolojik durumlarına etkisini belirlemek için 337 adet çocuğu üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıflarda inceledi. Önce çocuklara ebeveynlerinden okulda gösterdikleri performanstan ötürü ne kadar fazla ya da az övgü aldıkları ve bu duygular altında olabilecek herhangi bir depresyon semptomunu tanımlamalarını istediler.

Katılımcı ebeveynlere de çocuklarına bebeklikte ne kadar övgü aldıklarını ve sonrasında çocuklarının okula nasıl gittiğini, övgülere karşı nasıl tepki sergiledikleri, ne tür övgülere karşı tepki verdikleri ve tepkilerinin türleri soruldu.

Bulgular da şu yönde:

Anne-babalarının övgülerinin gerçekliği doğru bir şekilde yansıttığını düşünen çocuklara kıyasla, çocuklarını bebeklikte veya ilerleyen yaşlarda okul işlerinde aşırı derecede ya da az övdüklerini kabul eden anne-babalar, okulda daha kötü performans gösteren veya daha fazla depresyon belirtisi gösteren çocuklara sahipler.

Araştırmacılar, ek olarak çocukların ebeveynlerinin aşırı ya da az övgü gösterdiğini algıladıklarında kötü bir akademik performansa ve duygusal sıkıntıya maruz kaldıklarını keşfettiler. Bu bulguların her ikisi de, sadece bir motivasyon olarak övgü almak yerine gerçek performansa dayalı olarak çocuklarınızı övdüğünüzün önemini vurguluyor.