Çalışan anneler sıklıkla iş hayatları ve bebeklerinin bakımı önceliği ikilemi arasında kalırlar. İlk önce çalışan bir anne olarak çocuğunuzun gündüz siz olmadan geçirdiği zamanın sağlıklı ve gelişimini teşvik edecek bir ortamda olduğundan emin olun. Bebeğinizle ve yetenekleriyle ilgilenen sizin dışınızda birilerinin de olması yani dinleyeceği, öğreneceği ve taklit edebileceği birilerinin olması gelişmekte olan çocuklar için mükemmel fırsatlardır. Çocuğunuzun bazen yaşı daha genç bazen de sizden yaşça büyük kişilerle zaman geçirmesi en doğrusudur. Böylelikle farklı bakış açıları, farklı hikayeler ve farklı konuşma modelleriyle tanışabilir ve daha fazla yeni kelime öğrenebilirler. Ayrıca siz yokken de pratik yapabiliyor olması bu süreçte size fazlasıyla yardım eder.

Onunla konuşurken iyi bir dinleyici olduğunuzdan emin olun. Bir çocuğun söyledikleriyle gerçekten ilgilendiğinizi görmesi durumunda sizinle konuşmaya daha istekli olur. Çok küçük yaşlardaki çocukları dahi dinlediğinizi gösterdiğinizde bunu fark ettiğini ve heveslendiğini göreceksiniz. Bazı çocukların konuşmaya istekli olmamalarının sebebi daha önceki deneyimlerinden ötürü ebeveynlerinin ya da yetişkinlerin onu ciddiye almayacağı düşüncesinden kaynaklanıyor.

Sadece bir çizgi film videosunu izliyor olsanız bile, gördükleri ve öğrendikleri hakkında onunla konuşun. Konuşma sebebiniz sadece izlediği şeyin ne kadar komik ya da eğlenceli olduğuyla ilgili de olabilir. Çocuğunuzun gördüklerini ve düşüncelerini açıklamasını isteyin. Çizgi filmde yaşanan şaşırtıcı ya da ders verici olaylarla ilgili yorumlar yapın ve üzerine birkaç şey de ekleyerek cevap vermesini bekleyin.

Tabii ki, hepimiz çocuğumuza okumanın çok önemli olduğunu biliyoruz. Ancak çocuğunuza "sadece" okumayın. Okumanın etkileşimli bir süreç olmasını sağlayın. Çocuğunuzdan, yeni kelimeleri dinlemeye alışması için resimlerdeki şeyleri bulmasını isteyin. Örneğin "Paraşüt nerede?", ‘’Kedi hangisi? gibi. Daha sonra geri dönün ve çocuğunuzun bu yeni kelimelerin adlarını hatırlayıp hatırlamadığını sorun. Eğer unutursa, ona ilk birkaç harfiyle ipucu vererek hatırlayıp hatırlamadığına bakın.