Bebeğinizi büyütmek için doğru yolu söyleyecek bir kitap satın almak isterseniz, dünyada böyle bir kitap yoktur. Bu işin bütün sırrı bebeğinizi tanımaktır. Böylece bebeğiniz onu mutlu yetiştirmek için neler yapacağınızı size öğretir. Anneler bebeklerinin verdiği ipuçlarına hemen cevap verirler. Bebeklerini kucaklarına alırlar, emzirirler ve bebekleriyle birlikte uyurlar. Bu uygulamaların hepsini yapmadan da çocuğunuzla bağ kurmak mümkün olsa bile onun sağlıklı bir büyüme geçirmesi için tüm bu aşamaları eksiksiz yapmanız gerekir.

Mutlu bir bebek yetiştirmek için yapabileceğiniz en önemli şey onu dinlemektir ve onun için en iyisinin ne olduğunu anlamaya çalışmaktır. Zaten en temel içgüdüleriniz bebeğiniz ile mükemmel bir uyum içindedir.

 

Bebeğinizin ilk birkaç yılında pek çok isteği ve ihtiyacı olabilir. Bu durum hiç bitmeyecekmiş gibi görünse de, bebeğinizin bu aralıksız bir şeyler isteme süreci de sona erecektir. Bebekler, yerine getirilmeyen ihtiyaçlarını ısrarla istemeye devam eder ancak bu durum büyümeye başladıklarında yavaş yavaş değişecektir.

Bebek: Doğum ile bir yaş arası

Doğumdan bir yaşa kadar olan bu süreçte bebekler anne ve babasını tanımaya çalışır. Bu, bebek ile ebeveynler arasında bağ kurmak için kritik bir süreçtir. Bu dönemde ebeveynlerin amacı bebeğiyle sağlam bir ilişki kurmak ve ona bir güven ortamı sağlamaktır. Emzirme süreci göz önüne alındığında annelerin bebekleriyle bağ kurmaları daha kolaydır. Bu nedenle bu dönemde babalar bebekleriyle bağ kurmak için daha fazla çabalamalıdır.

Sıkı bağ oluşturmak

Bebeklerin bu yaşlarda henüz disipline edilmelerine gerek yoktur. Zaten ebeveynler bu dönemde genel olarak sadece bebeklerini rahatlatmaya ve bakımına odaklanır. Bebekler de, sevgi yağmuruna tutulmaya, günlük rutinlerinin yerine getirilmesine ve eğlenmeye ihtiyaç duyarlar. Ebeveynler de bebekleri henüz daha az hareketli ve daha kısıtlı bir dünyaya sahipken, onlarla olabildiğince sıkı bir bağ kurmaya çalışmalıdır. Bebeğinizle yakınlık kurmak için en önemli yaşlar bebeğinizin yürümeye başlamadan önceki yaşlarıdır.

Küçük çocuk: Bir ile iki buçuk yaş arası

Çocuklar, bir yaştan sonra hareket edecekleri ve dünyayı keşfedebilecekleri kasları olduğunu fark ettiklerinde yavaş yavaş karakterini ve ruh halini belli etmeye başlar. Bir yaş civarındaki çocuklar, farkındalık olmadan düşünülmemiş eylemlerde bulunurlar ve kendilerine daha çok zarar verip tehlikeli davranışlarda bulunma eğiliminde olurlar. Bu yaş aralığı bebeğinizin üzerinden gözlerinizi ayırmamanız gereken bir süreçtir.