Çoğu 1 yaşındaki çocuk, uyanık olduğu saatlerinin çoğunda yetişkinlerle birlikte olmak isterken, özellikle de kendilerine en çok bağlı oldukları kişileri tercih eder. Dahası, çok azı beş dakikadan fazla kendi başlarına oynayabilmektedir. Bu yaştaki bir çocuklar fiziksel olarak oyunlarını organize etme yeteneğine sahip değildir ve dikkat süresi de oldukça kısadır.

Bu, 1 yaşındaki çocukların oldukça zorlu yoldaşlar oldukları anlamına gelir ancak onları yanıtlamayı bırakmak veya onları bir oyun bahçesinde izole etmek, bu durumu değiştirmez. Gününüzün çoğunu çocuğunuzla geçiriyorsanız, zamanınızı diğer ebeveynlerin ve çocukların arkadaşlığı ile ve dışarıdaki puset gezileri ile de harcamak isteyebilirsiniz. Evde olduğunuzda ona refakat etmek yerine onunla eğlenceli zaman geçirmeye çalışabilirsiniz.

Bebeğiniz eğer yapabilseydi, olan tüm ilginizin her zaman kendi üzerinde olmasını isterdi. Elbette buna sahip olamaz çünkü yapmanız gereken başka işler ve ilgilenmeniz gereken başka kişilerde var. Fakat bu demek değil ki bu görevler yapılırken bebeğiniz tamamen sizden bağımsız olması gerekiyor. Onu odada bırakıp çıkmak veya ilginizi başka bir yöne vermenin sonucu ağlamak ve öfkeli bağırmalar olabilir.

Bunun yerine, onu yanınıza almayı deneyin. Hızınızı yavaşlatırsanız, yatağı hazırlamanıza veya akşam yemeğini hazırlamanıza bile yardımcı olabilir. İşleriniz üç kat daha uzun sürecektir ancak göreviniz bittikten sonra ikinizin de iyi zaman geçirdiği sürece bu gerçekten önemli mi? Elbette, çocuğunuz telefon görüşmesi yaptığınız, e-postayla cevapladığınız veya bir kitabı okuduğunuz zamanlarda yardım edemiyor. Kendinize öğle uykusu vakitlerinde zaman ayırabilirsiniz. Çoğu ebeveyn gibi, aynı anda iki şey yapmayı kısa sürede öğreneceksiniz. Eğer ufaklık etrafınızdaysa belki de güvenlik için bir mama sandalyesi alabilir veya puset içinde otururken yere düşürdüğü oyuncakları yerden alıp ona verebilirsiniz. Böylece telefon ile konuşurken ona yapacağınız komik yüz şekilleri bile onu mutlu etmeye yetecektir.

Çocuğunuzun sizin için olan tutkusunu kabullenmek ve bundan mutluluk duymak önemlidir. Bulaşıkları yıkamaya çalışıyorsanız ve bacağınıza sarılıp tırmanmaya çalışıyorsa, onu ittirip başka bir odaya gitmesi sağlamak onu sadece ağlatacaktır. Birkaç dakikalığına mola verip onu kucağınıza alıp onunla oynamak sizden kaçmaya çalışmasına yetecektir. Ve siz böylece yeniden bulaşıklarınıza dönebilirsiniz.