Bebeklerin birçoğu, henüz damak alışkanlıklarının oturmadığı dönemlerde iştahsız olurlar. Özellikle sütten kesilmenin ardından yedikleri her şey onlar için yenidir ve bu yeni besin maddelerini keşfetmek onları için yorucu olabilir. Bunun dışında hareketlenmeye başlayan ve dünyayı keşfetmek isteyen bebeğiniz, yemek yeme gibi sıkıcı bir aktiviteyi, kendi oyunlarından alıkonulmak gibi görüp bu eylemden olabildiğince kaçmak isterler. Bunun önüne geçebilmek ve her öğünü eziyet olmaktan çıkarmak için, yemek vakitlerini birlikte eğlenceli hale getirmeyi deneyebilirsiniz.

Yetişkinlere servis edilen güzel yemekleri gözünüzden geçirin. İyi bir restoranda yemek yediğinizde tabağınızın sunumunun iyi olduğunu, yemeklerin süslendiğini ve olabildiğince renkli olduğunu görürsünüz. Bu sunumun sebebi yemek yeme deneyiminizi güzelleştirmek ve daha başlangıçta yemekten hoşnut olmanızı sağlamaktır. Siz de bebeğinize aynı stratejiyi uygulayabilirsiniz. Yemeği bebeğinize servis ederken pek çok ebeveynin danıştığı yemekleri karıştırma yöntemini unutmalısınız. Bebeğiniz yemek tabağında veya masasında farklı tatlar ve renkler görmeli. Yemek tabağında sebzelerden farklı dokular ve parçalar kullanarak tabağı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Çocuğunuza yemekleri karıştırmadan ayrı ayrı servis etmek, onun damak tadının oluşmasını ve zaman içinde neyi sevip sevmediğini anlamasını sağlar. Bunun için ona faydalı tüm besinleri ayrı tabaklarda süsleyerek önüne koyun ve kendi kendine yemeye teşvik edin. Bebeklerin duyuları çok hassastır ve pek çok şeyin koku, görünüş, tat ve dokusuna önem verirler. Bundan dolayı renkli ve eğlenceli görünen abur cubur paketlerini daha çok sever ve onlardan yemek isterler. Siz de bebeğinizin ilgisini çekmek için farklı yemek tariflerine danışabilir, abur cubur görünümlü pek çok sağlıklı yemeği pişirmeyi öğrenebilirsiniz.

Örneğin ona çıtır patatesler, parlak yeşil fasulye, gül kırmızısı çilekler, yoğun mor üzüm ya da parlak turuncu pişmiş havuçtan oluşan bir masa hazırlayabilirsiniz. Bu garnitürler, çocuğun ilgisini çekmek için kullanılabilir. Sebzelerin üzerindeki bir parça rendelenmiş peynir ya da meyvelerin üzerindeki bir parça yoğurt, çocukların merakını canlandırabilir ve onları beklenmedik bir şekilde kandırabilir. Beklenmedik şeylerin gücüne sarılın. Çocuğa sürpriz olarak, bir parça çikolatayı sağlıklı bir tatlının içinde ona verebilirsiniz.

Bunun dışında sebze veya tostları pişirirken onlara hayvan veya çiçek şekilleri verebilirsiniz. Bebeğinize yemeği hazırlarken porsiyonların küçük olmasına ve hepsinden yiyebilecek kadar eşit oranda olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebekler kemirebildikleri şeyleri de çok sever. Uzun dilimlenmiş havuç, salatalık ve kabağı öğün aralarında ona verebilir ve bu şekilde vakit geçirirken beslenmesini desteklemeyi de sağlayabilirsiniz. Bebekleriniz kemirebildiği şeyler dışında elle yenebilen besinleri de severler. Çünkü bu besinleri kendileri yiyebilir ve aynı zamanda ona dokunabilirler. Bebeğiniz elle yemek yerken ortalığı veya üzerini kirletme konusundaki endişelerinizi aşmaya çalışmalısınız. Bebeğinizin eliyle yemesi için ona küçük sandviçler yapabilirsiniz. Sandviçler yapımı kolay ve sağlıklı atıştırmalıklardır. Tek ihtiyacınız olan içine koyacaklarınızla ilgili biraz hayal gücüdür. Somon ya da ton balığı konservesi, doğranmış yumurta, peynir ve domates besleyici içeriklerdendir. Fırında pişmiş fasulye ya da humus gibi ezmeler de iyi tercihlerdir. Marul gibi salata yeşillikler de çıtır çıtır olduğundan, yerken çıkardıkları ses sayesinde bebeğin ilgisini çekebilir.