Bu dönem artık çalışan annelerin çoğunun izninin bitip işe geri dönmeye hazırlandıkları bir dönemdir. Birlikte geçirdiğiniz bunca zamandan sonra minicik yavrunuzu geçici olarak da olsa, bir başkasına emanet etmek kolay değildir elbette. Ama unutmayın ki siz artık bir annesiniz ve sizi dünyalara değişmeyecek bir bebeğiniz var. Yeni bir programa ve düzene mümkün olduğu kadar yumuşak bir geçiş yapabilmek için şu önerilerin bazılarını deneyebilirsiniz:

Suçluluk duygusundan kurtulun.

Bebek sahibi olduktan sonra işe dönmek yeni anne olmuş çoğu kadını üzer. Ama bir işte çalışmak demek, kötü anne olmak demek değildir. İşinizin getireceği yüklerle baş etmeyi ve işte kurduğunuz ilişkileri özlemenizde de bir kötülük yoktur.

Patronunuzla konuşun.

İsterseniz, esnek çalışma saatleri, evden çalışma veya yarı zamanlı çalışma gibi konuları patronunuzla konuşabilirsiniz.

Beslenme düzeninde olacak değişiklikler konusunda planlı olun.

Bebeğinizi anne sütüyle besliyorsanız ve işe döndükten sonra da devam etmeyi düşünüyorsanız, işvereninizden, sütünüzü pompayla çekebileceğiniz temiz bir özel oda isteyin. İşe başlamadan 2 hafta kadar önce evdeki emzirme düzeninizi değiştirin. İşe gitmeden önce ve işten döndükten sonra emzirip gün içinde de sütü pompayla sağabileceğiniz şekilde yeni bir düzen oluşturun. Bebeğinizin uyum sağlamasını kolaylaştırmak için gün içinde başka biri, bebeğinize biberona koyduğunuz anne sütünü içirebilir.

Düzenli olun.

Günlük bir yapılacaklar listesi oluşturun. Yapılması gerekli olanlar, bekletebileceklerinizi ve tamamen vazgeçebileceklerinizi belirleyin.

Sürekli temas halinde olun.

Bebeğinizin nasıl olduğunu öğrenmek için bebeğin bakıcısını arayın. Bazı bakıcılar, gün içinde bebeğin fotoğrafını çekip size gönderebilirler. İş yerinizdeki masanızın üstüne bebeğinizin en sevdiğiniz fotoğraflarından birini koyun.

B planınız olsun.

Bebeğinizin hastalanması durumunda veya herhangi bir iş gününde bakıcı müsait olmadığı takdirde neler yapabileceğinizi bilin. O gün işe mi gitmeyeceksiniz, yoksa bir arkadaşınızdan ya da yakınızdan bebeğe bakmasını mı isteyeceksiniz? Hepsinden önemlisi olumlu bir tavır içinde olmanızdır. Onu işten döndükten sonra görmekten ne büyük mutluluk duyduğunuzu bebeğinize gösterin. Belki söylediklerinizi anlamayacaktır ama duygularınızı hissedecektir.