Genellikle anneler, bebekleriyle iyi bir iletişim kurma konusunda babalara göre daha iyidirler. Bebeğinizle iyi bir iletişim kurmanız, onunla geçireceğiniz zamana ve bu zaman içinde neler yaptığınıza bağlıdır. Annenin bebeğini emzirmesi, aralarındaki bağı güçlendiren unsurlardan biridir. Bebekler annesinin kokusuna ve sesine alışacağından daha güçlü bir bağ kurar ve onu dinlemeye, onunla daha fazla iletişime geçmeye ve yanında kendini güvende hissetmeye daha yatkın olurlar. Babalar da bebekleriyle birlikte daha güçlü bir iletişim kurmak istiyorsa, aralarındaki bağı güçlendirmek atılacak en iyi adımdır. Bunun için bebeğinizle ten teması, onu kucağınıza alma ve uyutma, ses ve kokunuza alıştırma gibi yöntemler bebeğin sizi de tanımasını sağlar ve aranızdaki bağı güçlendirir.

Bu tür bağlar, paylaşılan deneyimlerin geliştirilmesini sağlar. Yetişkinlerde de herhangi bir kişiyle doğrudan temas ederek o kişiyle daha fazla zaman geçirmek duyguları geliştirir. Bebekler için de aynı durum geçerlidir. Uyku vakitleri bu bağı güçlendirmek için harikadır. Gece boyunca bebeğinizin yanınızda olması veya bebeğinizin sizin sesinizle ve varlığınızın bilinciyle uyuması da bağınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

Aranızdaki iletişimi güçlendirmek için başvuracağınız diğer yollar; bebeğinizin tepkilerine, isteklerine ve ağlamalarına yanıt vermenizdir. Sizin onu önemsemeniz, bazı durumlarda ödüllendirmeniz ve tepkilerine yanıtlar vermeniz yine aranızdaki bağı güçlendirmeyi sağlar. Bebekler bazen yalnız ve sıkılmış hissedebilir ve dikkat çekmek için ağlamaya başlarlar. Böyle durumlarda kayıtsız kalmamak, bebeğinizi güldürmeye ve eğlendirmeye çalışmak da bebeğinize onu önemsediğinizi gösterir. Ayrıca sevgi dolu ebeveynler, bebeğin karakteriyle kişisel gelişimini de olumlu yönde etkileyeceği için, bu bebekler diğer insanlarla da daha iyi iletişim kurar.

Bebekler izleyerek ve dinleyerek öğrenirler. Çevresindeki insanlarla kurduğu bağ da sizden öğrendiği bir şeydir. Onunla olan yakınlığınız ve ilgilendiğiniz süreler, bebeğinizin sizinle ve çevreyle olan iletişimini olumlu yönde etkileyecektir. Benzer şekilde, ebeveynleriyle sıkı bir bağ kuramayan bebeklerde de huysuzluk, sıklıkla ağlama ve isteklerini ifade edememe gibi iletişim sorunları gözlenebilir.