Bebeklerin dil anlayışı ve motor becerileri, konuşma yeteneklerinden çok daha hızlı gelişir ve taklit etmeyi çok severler. Örneğin çoğu bebek, "güle güle" veya "şuraya bak" diyemeden önce nasıl el sallayacağını veya parmağıyla nasıl işaret edeceğini öğrenebilir.

Bebeklerin işaret dilini öğrenmek için onları daha sık gözlemlemek ve gözleri ya da elleriyle verdiği ipuçlarını anlamak gerekir. Bebeğinize işaret dilini öğretmek zor değildir ancak sabır gerektirir. Ona içecek bir şey verirken elinizin baş parmağıyla içme hareketi yapıp, bir sonraki seferde onu isteyeceğinde nasıl davranması gerektiği hakkında ipucu verebilirsiniz. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de öğrenme ve alışkanlık edinme süreci 21 gündür ancak bazen düşündüğünüzden daha hızlı da gelişebilir. Bebeğiniz daha fazla kelime öğrendikçe kendini daha iyi ifade edebilecek ve huysuzlanmaları bariz şekilde azalacaktır.

Bunun dışında bebeğiniz henüz konuşamadığı için kendini çaresiz hissedecek ve isteklerini anlatabilmek için sıklıkla ağlayacaktır.  Siz ona yeni kelimeler veya yeni bir işaret öğretmedikçe, ağlayarak sorunlarını çözebileceğini düşünür. Bunun önüne geçmek ve daha sağlıklı bir iletişim kurmak için, gelişim aşamasındaki bebeğinize konuşmayı öğretmenin en önemli kilometre taşlarından biri olduğunu unutmamalısınız. Bebeğiniz kendini ifade edebildikçe sizinle daha sık iletişim kurar ve bu da aranızdaki bağın daha hızlı gelişip güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca konuşmayı veya kendini işaret diliyle ifade etmeyi daha erken öğrenen bebekler, ilerleyen zamanlardaki öğrenme kabiliyetlerinde de daha hızı gelişim gösterirler.