Ebeveynler genellikle küçük bebeklerine kitap okumayı tercih etmezler. Bebeğiniz henüz sizin söylediğiniz pek çok şeyi dahi anlamıyorken, okuduğunuz kitapları hiç anlamaz. Ancak küçük bebeğinize kitap okumak bir alışkanlık edindirmeye yarar. Ayrıca siz bebeğinize kitap okurken sizi nasıl dinlediğini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Burada amacınız bebeğinizin okuduğunuz şeyi anlaması değil, kitap okuma aktivitesine alışması ve tıpkı masal anlatmanız gibi keyifli vakit geçirmesidir.

Kitap okuma eylemini eğlenceli hale getirmek için öncelikle seçtiğiniz kitaplara dikkat etmelisiniz. Karışık uzun cümleleri olan ve uzun betimlemelere sahip yetişkin kitapları bebeğinize sıkıcı gelecek ve kitap okumayı kafasında iyi şekilde kodlamayacaktır. Kitapçılarda, her yaş aralığındaki bebek için uygun kitaplar satılır. Küçük bebeler için şekilli, renkli, parlak, üç boyutlu hatta ses çıkaran kitaplar vardır. Bu kitapları bebeğinize okumak, kitap okuma eylemini bebeğiniz için keyifli bir oyuna dönüştürebilir.

Bebeğinize kitabı okurken kitapta koyu renkle işaretli kelimeleri daha yüksek sesle okuyabilir veya işaretli kelime yoksa, bazı ünlem kelimelerini hikayeyi derinleştirecek şekilde vurgulayarak okuyabilirsiniz. Bebeğinizin hikayeyi yaşamasını sağlamak, onu eğlendirecek ve kitabı bitirmeye teşvik etmenizi sağlayacaktır. Zamanla bebeğinizin bu kelimeleri gün içinde kullandığını görürsünüz. Veya kitabı yeterli sıklıkta okursanız hikayeyi ezberlediğini dahi görebilirsiniz. Hikayeyi ezberlediğini, ünlem cümlelerinin sırası geldiği zaman kendiliğinden söylediğinde anlayabilirsiniz.

Kitap okumak bebeğinizin kelime dağarcığını ve hayal gücünü genişletir. Bebeğinizin okuduğunuz kitaptan hareketle, konuşmaya başladığı zaman kendi hikayelerini de uydurmaya başladığını ve kurgu dahi yapabildiğini görebilirsiniz.

Bunun dışında kitaplardaki şekiller de bebeğinizin öğrenmesine iyi bir teşviktir. Bunun için öncelikle her sayfada tek resim ve tek kelime bulunan basit tahta kitaplar ile başlayabilirsiniz ya da açık koyu renkli çizimler bulunan çocuk kitaplarını kullanabilirsiniz. Böylelikle kitapta gördüğünüz iki boyutlu resimlerin gerçekteki halini eşleştirme oyunu oynayabilir veya cismin adıyla kendisini eşleştirmeyi bebeğinize öğretebilirsiniz. Böylelikle kitabı okurken bebeğinizin iletişimine ve dil gelişimine de destek olmuş olursunuz. Sizin kitap okuduğunuz zamanlar dışında da bebeğinizin kitaplarla ilgilenmesine izin verin. Kucağına kitabı koyun ve incelemesini sağlayın. Son olarak da bebeğiniz kitap okuma aktivitesinden sıkıldığında devam etmek için ısrarcı olmayın. Hikayenin ne zaman biteceğine bebeğinizin karar vermesine izin verin.