Bebeğinizle eğlenceli vakit geçirebilmek için öncelikli olarak gündelik işleri eğlenceli hale getirmeyi denemelisiniz. Günlük işlerinizin arasında devamlı olarak bebeğinizle oyun oynamanız ve onu eğlendirmeniz mümkün olmayabilir ancak gündelik işlerinizi bebeğinizle birlikte yapmayı ve bu aktiviteleri eğlenceli hale getirmeyi alışkanlık edinirseniz, işleriniz oldukça kolaylaşacaktır.

Örneğin birçok bebek giyinmekten hiç hoşlanmaz. Bu durum, giyinme eyleminin yoruculuğundan kaynaklı olabilir. Veya bebeğiniz sadece giyinmek istemiyor ve kendini o şekilde daha rahat hissediyor da olabilir. Bunun önüne geçebilmek, bebeğinizi giydirme ritüelini ikiniz için de zor olmaktan çıkarmak hatta birlikte eğlenmek için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Başlangıç olarak bebeğinizin bu eylem sırasında daha az sıkılması adına çok küçük bebekler için geniş boyunlu veya çıtçıtlı giysiler tercih etmelisiniz. Bebeklerin kafalarının vücutlarına göre büyük ölçülerde olduğunu unutmayın. Bebekler için üstlerini çıkarmak zor bir eylemdir çünkü yüzüne ve burnuna bir şeyin sürtmesi veya kafalarını sıkması onların hoşuna gitmez. Bu yüzden teselli edici bir şekilde onunla konuşunuz ve başından kolaylıkla kayacak başka bir giysiyi hemen giydiriniz. Küçük bebeklerin rahat edebileceği giysiler, alt tarafını da kapatacak pamuklu bebek tulumlarıdır.

Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde, onu giydirirken oyun oynamak kolay olur. Tişörtünü başının üzerinden geçirirken, "Neredesin seni göremiyorum" diyebilirsiniz. Başından geçirdikten sonra da "Aa buradaymış!" diyebilirsiniz. Ya da bir kolunu giysiden geçirirken, "Acaba elin nerede?" diyebilirsiniz. Bunun dışında şarkılar da giyinme aşamasını eğlenceli zamana dönüştüren en iyi yoldur. 

Bunların dışında bulaşık yıkamak veya temizlik yapmak gibi ev işleriniz sırasında da bebeğinizle ilgilenebilirsiniz. Bebeğiniz başını ve vücudunu dengede tutabilecek kadar büyüdüyse onu mutfak tezgahına oturtabilir ve bulaşıkları yerleştirirken elinizdekinin ismini ona söyleyebilir, tencerelerden hoşuna gidecek sesler çıkarabilirsiniz. Veya bebeğinizi yere oturtup önüne kırılmayacak tencere ve birkaç tahta kaşık koyarak sesler çıkardığı oyunları gösterip kendi kendine eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Evin temizliğini yaparken de müzik açabilir, temizlik sırasında ona komik yüzler ve danslar yapabilirsiniz. Bebeğinizle eğlenceli vakit geçirecek oyunları diğer yazılarımızda inceleyebilirsiniz. Daha zor olan, oyun dışındaki işleriniz sırasında bebeğinizin vaktini nasıl eğlenceli hale getireceğinizdir.