Birçok ebeveyn küçük bebeklerini evden dışarı çıkartmaya çekinirler. Hatta bazı kültürlerde anneler ve bebekler bir ay ya da daha uzun süre evden çıkmazlar. Ancak sağlıklı bir bebeği evden çıkartmamak için tıbbi bir neden yoktur.

Temiz hava ve ortam değişimi bebekler de dahil her yaştan insan için iyidir. Bebeğin hasta olmasına neden olan yeni insanlara maruz kalmasıdır ancak ne kadar çok dışarı çıkarsa bağışıklık sistemi o kadar iyi gelişecektir. Yine de bebeğinizin istenmeyen mikroplara maruz kalmasını önlemek için kalabalık ortamlarda geçirdiğiniz zamanı sınırlayabilirsiniz. Bebeğinize dokunan ya da dokunmak isteyen herkesin elini yıkadığından emin olun. En önemlisi de hasta olanlardan uzak durun.

Bebeğiniz büyüdükçe, görüntüler, sesler ve kokular da dahil olmak üzere dışarıdaki her şeyle ilgilenir. Seyahat ettiğiniz zamanlarda onunla ilgilenerek zaman geçirmeye çalışın. Bebeğinizin altını değiştirdikten veya onu besledikten sonraki zamanlar birlikte dışarıya çıkmanız için en uygun zamanlardır. Zaten iyi bir ruh hali içinde olacağı için, dışarıdayken uyumaya yetecek kadar rahatlayabilir.

Temiz hava ve doğal ortamlar, bebeğinizi doğru giydirdikten sonra ikiniz için de en iyi yerlerdir. Bebeğinizi bir saatten fazla süreyle dışarı çıkartacaksanız ve bu zaman öğle uykusuyla çakışıyorsa, hazırlıklı olduğunuzdan emin olmalısınız. Ekstra kıyafetler ve ihtiyaç duyduğunuz besleme malzemeleri ile birlikte bebek bezi çantanızı hazırlamalısınız.

Dışarıda vakit geçiriyorsanız bebeğinizi uygun bir şekilde giydirmelisiniz. Serinse başını, ayaklarını ve ellerini örtün. Bebeğinizi, bir yetişkin gibi fazla kalın olmayacak şekilde giydirin ancak yanınıza hafif bir battaniye veya ceket de alabilirsiniz. Aynı zamanda dışarıdayken bebeğinizi gölgelik, güneş kremi veya hafif bir giysi tabakasıyla güneşten korumalısınız. Aşırı sıcaklığa da dikkat edin. Bebeğinizin yaşına ve bölgenizdeki iklime bağlı olarak, dışarı çıkacağınız saatleri doğru şekilde ayarlamaya çalışın.