Yaptığınız faaliyetlere bebeğinizi dâhil ettiğinizde, ebeveyn-bebek arasındaki bağ doğal bir şekilde oluşur.

Bebek (0-12 ay)

Fiziksel temas kurun.

Yakın fiziksel temas, bebeğinizle bağ kurmanın en basit yollarından biridir. Ayrıca araştırmalar bebekler ve anneler arasındaki cilt temasının da ağlamayı azaltma ve emzirmeyi destekleme de dâhil olmak üzere birçok medikal yararı olduğunu göstermiştir.

Şarkı söyleyin.

Müzik, yetişkinleri etkilediği gibi bebekleri de duygusal olarak etkiler ve unutmayın ki sesiniz bu durum için en uygun müzik aletidir.

Bonus: Bir melodi üretememeniz veya devam ettirememeniz bebeğiniz için önemli değildir. Sadece sesinizi duyacak kadar yakınınızda olmaktan çok mutlu olacaktır.

Birlikte egzersiz yapın.

Bebek arabasıyla birlikte yürüyüşe çıkmak, bebeğinizle birlikte yoga yapmak ya da bebeğinizle yapmak için zaman ayırabileceğiniz herhangi bir antrenman rutini birbirinize yakın hissetmek için harika bir yoldur.

Birbirinizi taklit edin.

Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit ederek ona cevap verin, bu oyunu karşılıklı bir konuşma haline getirmeye çalışın. Bebeğinizin sevimli yüz ifadelerini taklit etmenin de bu oyuna dâhil olduğunu unutmayın. Bunu hayat boyu sürecek bir sohbetin başlangıcı olarak düşünün.

Yürümeye başlayan çocuk (12-24 ay)

Düzenli yürüyüşe çıkın.

Sokağınızın çevresindeki günlük yürüyüşler size gayet normal ve hatta sıkıcı gelebilir ancak yürümeye yeni başlamış bebeğiniz için oldukça heyecan verici bir maceradır. Ona göre dünya muazzam derecede büyük ve ilginçtir.

Bebekler tekrar ederek anlar ve öğrenirler. Bu yüzden bu gezintilerinizi aynı rota üzerinde hatta aynı saatlerde gerçekleştirmeye özen gösterin. Belirli duraklama noktaları seçin ve bu noktalarda nelerin değişip nelerin aynı kaldığını yolunuza devam ederken bebeğinizle konuşun.

İyi geceler öpücüğü verin.

Yatmadan önce yapılan bir rutin, bebeğinizin sadece uykuya hazırlanmasına yardım etmez aynı zamanda bunun için sabırsızlanmasını sağlar.

Banyo yaparken oyun oynayın.

Bebeğinize banyo yaptırırken oyun haline getirebileceğiniz herhangi bir aktiviteniz varsa onunla bağ kurmak gayet kolay olur.

Bebeğinizi banyoya soktuğunuzda ona şarkı söyleyin, suyla veya plastik oyuncağıyla oynamasına izin verin. Ama en önemlisi, birlikte eğlenin.