Yeni anne-babalar, bebekleriyle nasıl bağ kurulacağı konusunda endişe duyarlar. Ancak rahatlamalısınız. Bir gün sizin de bebeğiniz hakkındaki her şeyi yenilik veya endişe verici bir şey olarak görmeyi bırakacağınızı bilmelisiniz. Küçük bebeğiniz beklemediğiniz bir hızda büyüyecek ve onun da kendi tercihleri, ağız tadı ve karakteri olan bir birey olduğunu göreceksiniz. Bebeğinizle daha doğru bir bağ kurabilmek için fazla endişeli bir ebeveyn olmayı bırakmanız gerekiyor. Siz, bebeğinizin dünyasındaki ilk ve tek şeysiniz, bu nedenle sizi her zaman sevecek ve hızla bağ kurmaya çalışacaktır. Bebekler doğdukları ilk zamandan itibaren annelerini ve 6 haftalık olduklarında da babalarını tanımaya başlarlar.

Onun duygularını şekillendirmeye çalışırken, sizin bir aynanız olacağını ve davranışlarınızı taklit edeceğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Bebeğinizin sizin gibi davranacağını varsayarsanız, korkularını endişelerini ve mutlu olduğu şeyleri anlayıp bağ kurmanın daha kolay olduğunu anlayabilirsiniz.

Bağ kurmak çok iş gerektiriyormuş gibi gelebilir ancak bu gizemli sürecin anahtarı aslında sadece bebeğinizin keyfini çıkarmak ve onunla eğlenmektir. Bebekler onlarla mutlu olan ve onlarla birlikte eğlenen kişileri daha çok severler. Yani onlara yardım eden veya onlarla zaman geçiren, gülümsediğinde ona geri gülümseyen, gevezeliklerini dinleyen ve ona cevap veren insanlara daha çok bağlanırlar. Onlarla oynayan ve oynarken onlara dünyayı gösteren, keşfetmelerini sağlayan insanlara karşı daha güçlü bir bağ hissederler. Bunlar bebeğiniz için önemli olan ve onun sevgisini sağlayan şeylerdir.

Bebeğiniz yaklaşık 3 aylıkken onun için özel olan yetişkinleri tanımaya başlar. Bu, tanımadığı insanlardan uzak duracakları anlamına gelmez ama tanıdığı ve bağ kurduğu insanlara karşı daha sevecen davranırlar. Bebekler, geçen her haftayla birlikte, gittikçe daha girişken ve yeni insanlarla tanışmaya daha istekli olurlar. Sizin onunla aranızda kurduğunuz bağın ne olduğunu zamanla öğrenecek ve kendi yakın çevresini de kurmaya başlayacaktır.