Çoğu yeni anne-baba, yenidoğan bebeklerinin ne kadar besin alacağına karar veremediklerini söylüyor.

Bebeğinizin yeterli besini alıp almadığını belirleyebilmek için yediklerini miktar olarak ölçebilirsiniz ancak yeterli besini aldığını anlayabilmek için en iyi yöntem bebeğinizi izlemek ve verdiği ipuçlarını anlamaktır. Bebeğiniz aç olduğundan göğsünüze doğru uzanacak veya elini ağzına götürerek emme hareketleri yapmaya başlayacaktır. Bu hareketleri yaptığında, yeni beslediğinizi düşünseniz dahi acıktığı anlamına gelir. Bebeğinizi ilk aylarında hevesli olduğu sürece beslemeye devam edin çünkü çoğu anne aslında iştahsızlıktan söz ederken bu sizin şanslı olduğunuz anlamına gelir.

Katı madde yemeye başlamamış bir bebek içinse genel bir kılavuz vardır:

Her 24 saatte, vücut ağırlığının kilo başına yaklaşık 2.5 gramlık bir mamaya ihtiyaç duyacaktır. Örneğin, 10 kiloluk bir bebeğin günde yaklaşık 25 gramlık mama gerekir. Unutmayın ki bu yalnızca genel bir kuraldır. Tıpkı iştahınız her yemekte değiştiği gibi, bebeğiniz her öğününde aynı miktarı almayacaktır.

Bebeğinizi içtiği mama şişeyi bitirmesi için zorlamayın ve kullandığı bebek bezlerini takip edin. Sağlıklı bir bebeğin idrarı solgun sarı renkte olmalı ve günde yaklaşık 6 kez altını ıslatmalıdır.