Bebeklerin gelişimiyle ilgili bazı kalıplar değişse bile bebeklerin çoğu fiziksel ve ruhsal becerilerinin gelişimiyle ile ilgili benzer bir yol izler. Ancak yine de bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar öğrenmesinin geç ya da erken ilerlediğini söylemek pek doğru olmaz.

Bebeğinizin doğduğu zamanki kişiliği ve zamanla gelişen ilgi alanları, ileride geliştirmek isteyebileceği becerisini belirlemeye başlar. Örneğin diğer bebekler küçük oyuncaklarla oynamayı sevmezken sizin bebeğiniz onlardan kule yapmakla zaman geçirmekten hoşlanıyor olabilir. Hatta bazen yürümeyi öğrenmek gibi önemli bir motor becerisini geliştirmeden dahi oyuncaklardan kuleler yapmaya başlayabilir. Bazı uzmanlar, bebeklerin fiziksel kilometre taşlarına ulaşmanın kalıtsal olduğuna inanmaktadır. O yüzden bebeğinizin kendini keşfetmesine izin vermeli ve sürekli diğer bebeklerle kıyaslamamalısınız.

Genel bir kural olarak, bebekler becerilerini baştan aşağıya doğru geliştirirler. Bu demek oluyor ki ilk önce baş, göz ve kafa kontrolü, daha sonrasında el ve ayak kontrolü ile ilgili uzmanlaşırlar. Hatta ellerinin ve son gelişim yeri olan parmaklarının kontrolünü sağlamadan önce omuz hareketleri yaparlar. Bebeğiniz bu karmaşık ve zorlu gelişim sürecinde kendini keşfederken çevreyi ve yapmayı sevdiği şeyleri de keşfetmeye başlar. Sizin yapmanız gereken, bu gelişim sürecinde bebeğinizi izlemek ve uzun süreler harcadığı uğraşlarla ilgili onu teşvik etmektir. Bebeğinizin bu uzun zaman harcadığı tercihlerine dikkat etmeli ve ihtiyacı olduğu durumlarda ona yardım etmelisiniz.

Bebeğinize oturmayı, emeklemeyi, yürümeyi veya ellerini daha etkili kullanmayı öğretmenize gerek yoktur. Bebeğiniz bunlar için hazır olduğunda, kendisi zaten yapacaktır. Yalnızca bebeğinizi teşvik edebilir veya ona bu süreçte yardım edebilirsiniz. Tüm bunları öğrenme aşamasındaki motivasyonlarını belirlemeniz onu teşvik etmenize yardımcı olabilir.

Bebeğinizin yeni bir beceri üzerinde durduğunu gördüğünüzde, onun dikkatini dağıtmayınız ya da ona yardım etmeye çalışmayınız. Bebeğinizi teşvik ediniz ve bir şeyle ilgili uzmanlaşırken bebeğinizin memnun olmasını sağlayacak övgü sözleri söyleyiniz. Bebeğinizi engelleyecek veya çabalarını kısıtlayacak şeyler bu noktada zararlı olabilir. Hatta bebekler, bunu bir baskı olarak algılayabilirler. Bebeğiniz yeni bir beceri üzerinde çalışıp geliştirdiğinde, bunun için heyecanlı olacaktır ve onun gururunu ve mutluluğunu paylaşmanız ilerideki yeteneklerini keşfetmesi açısından oldukça yararlı olacaktır.