Hepimiz annelerimizin anlattığı iyi ve örnek bebek hikayesini biliriz. Bütün gece uyuyan, her gün aynı saatte yemek yiyen, yemeğini bitiren, hiçbir zaman ağlamayan ve öğle uykularını aksatmayan bir bebek… Bu hikaye aslında annenin bebeğine olan ince bir mesajıdır ve çocuğuna bir başka iyi örneği göstererek onu kontrol altında tutmayı istemektedir. Ama acaba gerçekten böyle bir çocuk olması mümkün olabilir mi? Bir annenin çocuğunun yaramazlıklarıyla baş edip engellemesi olası mıdır?

Belki de bu anlatılan hikayedeki anne, çocuğunu olabildiğince disiplinli eğitmiştir. Kimseyi sıkmayan ve kuralları kabul eden bebekler neden mümkün olmasın? İhtiyaçları giderilmiş ve mutlu olan, sorularına gerekli cevapları ve ilgiyi gören bebekler yaramazlık yapma eğiliminde olmayabilirler. Ama ihtiyaçları giderilmeyen ve ilgi görmeyen bebekler içine kapanık ve öfkeli olabilir. Duygularını bastırılmış hissettiği için mutsuz bir ruh halinde olabilir ve bu, ergenlikte daha net bir şekilde ortaya çıkar.

Ancak duygularına hemen cevap verdiğiniz ve sıklıkla kucağa alınan bebekler çok daha büyük bir güven duygusuyla büyürler ve diğerlerine göre daha özgüvenli olurlar. Dikkatinizi çekmek için yaramazlık yapma eğiliminde olmazlar, etrafı dağıtıp bir şeyleri kırmaya çalışmaz ve devamlı ağlamazlar. Ağlayan bir bebeğin ihtiyacının ne olduğunu anlamadan sadece sallayarak sakinleştirmeye çalışmak, onu mutsuz, umutsuz ve size karşı güvensiz biri haline getirmek dışında bir işe yaramaz. Belki ebeveyninin dikkatini çekemediğini anlayınca ağlaması kendi kendine duracaktır ancak muhtemelen yakın bir zamanda mutsuz ve huzursuz bir çocuk olacaktır.

 

Ünlü bir uzman bebeklerle ilgili çiçek örneği veriyor. İyi bakılan bir çiçeği iyi bakılan ve ilgilenilen bir çocuğa benzetiyor. Çiçeğe iyi bakar ve ilgilenirseniz onun daha güzel ve parlak bir çiçek olmasını sağlarsınız. İhmal etmek ise bozulmasına neden olur. Neden iyi bakılmış bir çiçek bozulsun? Ebeveynler çocuklarıyla fazla ilgilenmenin şımartmaya sebep olacağını düşündüğü için bu tür stratejiler izlemekten kaçınsa da aslında daha olgun olmalarını sağlayabilirsiniz.