Birçok ebeveyn bebeğinin çok erken saatlerde uyandığından ve az uyuduğundan şikayet eder. Bunun evinizde ele alınması gereken bir sorun olup olmadığı konusu, uyku düzeninin bebeğinizin sağlığını ve ruh halini etkileyip etkilemediği ile ilgilidir. Bebeklerin sağlıklı gelişimi için gün içinde bir yetişkine göre çok daha fazla uykuya ihtiyacı vardır ancak bebeğinizin bünyesine göre az uyku da ona yeterli oluyor olabilir. Bebeğinizin yeterince uyuyup uyamadığını belirlemek için gün içindeki davranışlarına bakmalısınız. Örneğin uyandıktan sonra uykuya direndiği halde halsiz görünüyor ve erken uyandıktan birkaç saat sonra yeniden uykuya dalıyorsa, bunlar uykusunu almadığı anlamına gelir.

Çoğu bebeğin günden en az 10 saat uykuya ihtiyacı vardır. Bebeğiniz gece uykularında düzenli olarak uyanıyorsa öncelikle fiziksel bir sorun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ardından uyuduğu ortamı gözden geçirebilir ve onu uyandıran bir etken olup olmadığına bakabilirsiniz. Işığın odasına girdiği saatten, gürültünün başladığı saate veya çalar saate kadar pek çok fark etmediğiniz sebep olabilir.

Bebeğiniz sabahın erken saatlerinde uyanıyorsa ve onun daha fazla dinlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, uyandıktan sonra kendi kendine uyuyup uyuyamadığı konusu üzerinde durabilirsiniz. Örneğin sizin varlığınız olmadan uyuyamıyor veya uykudan önce biberon ya da emzik gibi bir nesneye ihtiyaç duyuyorsa, gece tek başına uyandığı zamanlarda kendi kendine uyumakta zorlanması normaldir. Bununla birlikte uykusu bölündüğü zaman geri uyuyamayacağından uykusu açılınca sizi de uyandırabilir. Bunun dışında öğle uykusu saatlerinde de kısıtlamalara gitmezseniz, öğlenleri uykusunu alacağından geceleri uyuması veya uyandığında yeniden uyuması zor olacaktır. Bu nedenle bebeğinizin uyku düzenlerini yeniden gözden geçirin ve kendi kendine uyuyabilme alışkanlıkları kazandırmaya çalışın.

Diğer yandan, bebeğiniz her uyandığında onu kendi yatağınıza götürmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz, tek başınayken uzun süre uyuyabilme konusunda sorun yaşar. Eğer kendi başına daha uzun süre uyuyabilmesini istiyorsanız, kendi beşiğinde tek başına kalması konusundan tutarlı davranmalısınız. Doğru alışkanlıkları edinme sürecinde sabırlı davranmalı ve en az 21 gün geçmesini beklemelisiniz.

Bebeğiniz akşamları 7-8 gibi erken bir saatte yatıyorsa, ertesi sabah saat 5: 30 ya da 6 civarında uykusunu alıp uyanması normaldir. Eğer bebeğinizin sizinle birlikte ve daha normal saatlerde uyanmasını istiyorsanız yatma saatlerini daha iyi hesaplamanız gerekebilir. Bunun dışında bebeğinizi çok geç saatlere kadar uyutmazsanız fazla yorgun düşeceğinden gece huysuzlanıp sıklıkla uyanacaktır.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz ve sabır gösterdiğinizde, bebeğinizin daha uzun süre uyumasını sağlayabilir ve gece uyanmalarını önleyebilirsiniz.