Gün içinde aktif olmasını sağlayın.

Bebeğiniz uyanıkken onunla konuşun, oynayın ve şarkı söyleyin. Ona gün içinde aydınlık ve çok da sessiz olmayan bir ortam sağlamaya çalışın. Bebeğin gün içinde uyarıcılarla dolu bir ortamda olması gece daha iyi uyumasına yardımcı olur.

Gündüz uykularını takip edin.

Bebeğinizin gündüzleri düzenli olarak uyuması önemlidir ama gündüz uykularının uzun olması geceleri uyanık kalmasına neden olabilir.

İstikrarlı bir yatma düzeniniz olsun.

Yatma vaktinden önceki zamanı banyo yapma, okşama, şarkı söyleme ve kitap okuma gibi gevşetici ve rahatlatıcı aktivitelerle geçirin. Bebeğiniz kısa bir süre sonra bu aktiviteleri uykuyla özdeşleştirecektir. Eğer ona müzik çalıyorsanız, her beşiğe yatırışınızda aynı şarkıyı seçmeye çalışın. Yatmadan hemen önce de onunla oyun oynamayın.

Bebeğiniz hala uyanıkken ancak uykusu gelmişken hemen yatırın.

Bu, bebeğinizin yatağı uykuya dalma süreciyle özdeşleştirmesine yardımcı olur. Ayrıca doktorlar bebeğinizi uykuya dalacağı zaman sırtüstü yatırmanızı tavsiye ediyor.

Sakinleşmesi için bebeğinize zaman tanıyın.

Bebeğiniz uykuya dalmadan önce rahat bir pozisyon bulmak için huysuzlanabilir veya ağlayabilir. Ağlaması durmazsa, onunla sakince konuşup sırtını okşayın. Beki de uykuya geçmek için tek ihtiyacı sizin güven veren varlığınızdır.

Emzik vermeyi deneyin.

Bebeğiniz sakinleşmekte zorlanıyorsa emzik işe yarayabilir. Peki emzik kullanmanın hiç sakıncası yok mu? Elbette ki var. Eğer bebeğiniz emziğini ağzından düşürürse bunu size ağlayarak duyurmak isteyecektir ve bu durum gece boyunca birkaç kez tekrar edebilir. Ayrıca eğer bebeğinizi emziriyorsanız, bebeğinizin beslenme düzeni oturana kadar ilk birkaç ay emzikten uzak durmak isteyebilirsiniz.

Uyurken sık sık hareket etmesini normal karşılayın.

Bebekler uykularında sık sık hareket eder ve birtakım sesler çıkarabilirler. Huysuzlanma ve ağlama her zaman bebeğinizin bir sorunu olduğu anlamına gelmez. Bebeğinizin aç ve rahatsız olmadığından eminseniz, gidişatı görmek için birkaç dakika beklemekte yarar vardır.

Gece ortasındaki bakım ve beslenmeler sakin bir ortamda olmalı.

Gece beslenmeleri sırasında ışıklar loş olmalı, alçak sesle konuşulmalı ve yavaş hareket edilmeli.

Bebeğinizi ebeveyn yatağına almayın.

Yeni anne baba olmuş çoğu kişi bebeğini yataklarına alma eğilimindedir. Bunu yorgun oldukları ve yataklarından kalmak istemedikleri için veya bebeklerinin yanlarında olması daha çok güven verdiği için yapıyor olabilirler. Sebebi ne olursa olsun, bebeğinizi kendi yatağınızda yatırmanız iyi bir fikir değildir çünkü bu ileride bebeğinizin kendi kendine uykuya dalmasını güçleştirebilir. Ayrıca ebeveyn yatakları bebekler açısından beşik kadar güvenli değildir.