Bebeklerinin uyku düzensizliğinden ötürü yorgun düşen anne-babalar, bebeklerini nasıl uyutacaklarına dair bol bol tavsiye alırlar ancak bunların bazıları yanlış olabiliyor. Bebeklerin uyku düzenleriyle ilgili en sık karşılaşılan yanlış düşüncelere bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Efsane 1: Yenidoğanların yatmadan önce rutini edinmeye ihtiyacı yoktur.

Bu yanlış bir düşüncedir. Küçük bebekler de gece rutinlerine alışabilirler hatta yaşları ilerlediği zaman daha iyi geliştirecekleri uyku düzenlerinin temellerini atarlar.

Efsane 2: Bebekler gece boyunca uyurlar.

Bebekler de tıpkı yetişkinler gibi geceleri dört beş kez uyanırlar. Eğer daha önce uyandıklarına şahit olmadıysanız bu kendi kendilerini uyutabilme yeteneklerini geliştirdiklerini ve uyandıklarında yeniden uyumak için size ihtiyaç duymamalarından dolayı fark etmediğiniz anlamına gelir.

Efsane 3: Geceleri bir bebeğine katı besinler vermek daha iyi uyumasını sağlar.

Birçok ebeveyn, süt ve tahılı birlikte vermenin bebeğinin daha iyi uyumasına yardımcı olacağını düşünüyor. Ancak aksine uyku öncesi ağır yemekler yemek bebeğinizin midesini ve bünyesini rahatsız ederek gece rahatsızlanmalarına veya uyanmalarına sebep olabilir.

Efsane 4: Bebeğinizi her zaman hareketli bir koltukta veya salıncakta uyutun.

Hareketli bir salıncak veya bir beşik, ağlayan veya endişeli bir bebeğinizi yatıştırabilir ve uykusunu getirebilir ancak bu durumu alışkanlık haline getirmek doğru olmaz. Bebeğinizi her zaman hareketli bir zemin üzerinde ve sallayarak uyutursanız, uykuya dalabilmek için hareketli bir zemine ihtiyaç duymaya başlar ve hatta bu duruma bağımlı olabilir. Hareketli zeminde uyumaya alışırsa zamanla çok daha hassas olacak ve sallama hareketini durdurduğunuzda uyanmaya başlayacaktır. Bu da huzurlu ve iyi bir uyku uyuyamayacağı ve zamanla büyüme hormonlarında eksiklikler yaşamasına sebep olacaktır.  

Efsane 5: Bebeğiniz gündüzleri uyumazsa geceleri daha uzun süre uyur.

Gündüz uykularından aşırıya kaçmak, bebeğinizin gece uykularını etkileyebilir. Gündüz uykusunu fazlasıyla aldıysa akşam erkenden uyumak istemeyebilir. Ancak düşünülenin aksine çocuğunuz öğle uykusunu uyumazsa fazlasıyla yorulabilir ve aşırı yorgun bebekler de uyumakta güçlük çekebilir veya kaliteli bir uyku uyuyamayabilirler.

Efsane 6: Bazı çocuklar uyku düzenini öğrenemezler.

Uyku düzeni geliştirmek veya diğer gelişim kilometre taşları her çocukta farklılık gösterebilir. Uyku düzenini geliştirme konusu ne kadar sürerse sürsün her çocuk elbet bir gün kendi başına uyuyabilmeyi öğrenecektir.