Bebeğim neden sızlanıyor?

Bebeğiniz neredeyse ihtiyacı olan her şey için yetişkinlere ihtiyaç duyar. İhtiyacı olan şeyi alabilmek için bebeğiniz yetişkinlerin ilgisini çekmek zorundadır ve bu durum bazen daha zorlu bir süreç haline gelebilir. Sızlanma genel olarak bebeğinizin istediği veya ihtiyacı olan şeyleri yapmak için gücünün yetmediği durumlarda bir yetişkinin ilgisini çekebilmek için isteklerini daha yüksek tonlarda dışa vurmalarıdır.

Bu nedenle kendisini daha doğru bir şekilde ifade etmeyi öğrenmesine yardımcı olmak çok önemlidir. Sonuçta, sızlanmaktan aldığı sonuçlar ne kadar çok olursa, bunun iletişim kurmanın etkili bir yolu olarak algılama olasılığı da o kadar yüksek olur.

Sızlanma hakkında ne yapmalı?

Bebeğiniz sızlanmaya başladığında ondan normal sesi ile konuşmasını isteyin. İkisi arasındaki farkı duymakta zorlanırsa, nasıl ses çıkardığını ona göstermeye çalışın. Sızlanan bir bebeğin ve ebeveynlerinin ilişkisini oyuncak bebeklerle canlandırarak bebeğinize gösterebilirsiniz.

Bebeğinizin ilgiye olan ihtiyacını kabullenin. Bebekler genelde ebeveynlerinin ilgisini çekemedikleri zaman sızlanmaya başvururlar. Bu yüzden genellikle bir arkadaşınızla konuşurken, alışverişteyken veya yemek yaparken bebeğinizin sızlanmasını duymanız olasıdır.

Ona problemi çözmek için daha iyi bir yol gösterin. Bazen çocuklar sızlanır çünkü duygularını ifade edemezler, bunun için bebeğinizin duygularını tanımasına yardımcı olun. Örneğin, "Üzgün olmanın sebebi şu an seni parka götüremiyor olmam mı?" diye sorabilirsiniz. Bu, en azından konuşmanın başlangıcı olacaktır.

Bebekler iletişim becerileri konusunda sıkı çalışırlar ve kendilerini ifade edecek kelimeleri bulamadıklarında üzülebilirler. Bazı ebeveynler, küçük çocuklarına bebek işaret dili öğretmenin ya da birkaç basit hareketin öfkelenmelerini ve sızlanmalarını engellediğini fark etmiştir. İşaret dili, doğru sözcükleri bulmaya çalışırken bebeğinize yardımcı olabilir.

Bazı çocuklar görsel ipuçlarına daha iyi cevap verirler. Sızlanma duyduğunuzda ellerinizle kulaklarınızı kapatarak sızlama sesinin kulaklarınızı acıttığına dair sahte bir acı refleksi gösterebilirsiniz.

Bunun dışında, tetikleyicilerden kaçının. Aç ya da yorgun olduklarında çocuklar genellikle huysuzlaşır. Yemekten önce karnı aç olan bebeğinizi market alışverişine götürdüğünüzde atıştırmalıkların onun iştahını kapatacağını ve yemekten sonra yemesi gerektiğini anlamasını beklemek bebekler için zordur. Alışverişe çıkmadan önce bebeğinizin karnını doyurun veya yolda atıştırması için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın.

Aynı şekilde uykusu varken onu dışarı çıkartmaktan kaçınmak, hayatı ikiniz için de kolaylaştıracaktır.

Ona sürekli cevap verin. Sizden tepki göremediği zamanlarda da huysuzlaştığını fark edebilirsiniz. Sürekli olarak cevap vermek kadar önemli olan bir diğer şey ise sızlanma tonundaki değişikliği fark etmektir. Eğer bebeğiniz daha normal tonda bir istekte bulunursa ona hemen cevap verin, böylece işlerin nasıl yürüdüğünü anlayacaktır.

Çocuğunuzun o sızlanmadan da ona ilgi gösterebildiğinizi öğrenmesini sağlayın. Bir hikâyeyi birlikte okumak, bulmaca çözmek veya eğlenmek için ona düzenli zaman ayırdığınızdan emin olun. Sevgiyle dokunun, ona bol bol sarılın ve iyi davranışlarını övün.