Doğumdan sonra bebeğiniz karnının üzerinde durmaya başladıkça bebeğinizin boynu, karnı ve sırt kasları güçlenmeye başlar. Genel olarak, bebeklerin kasları baştan ayağa güçlenir, bu yüzden önce boynundaki kaslar daha sonra da sırt kasları güçlenecektir. Bebeğininiz karnının üstünde yatarken etrafı keşfetmek için başını kaldıracak ve boyun kaslarını çalıştırmaya başlayacaktır. Bebeğinizin bu büyük motor becerilerini kazanmasına yardımcı olmak için duruş pozisyonunu sık sık değiştirin. Karyolasında yatarken pozisyonunu değiştirebilir veya başıyla sizi takip edebilmesi için sık sık yerini değiştirebilirsiniz.

Duruş

Bebeğiniz 3-4 aylık olduğunda başını kendi kendine dik tutabilir. Başını tutabilmeye başladığında onu yanlardan destekli bir koltuğa oturtabilirsiniz. Bu sırada daima izlediğinizden emin olun. Onu yanlardan desteklemek için yastıklardan yardım alabilirsiniz.

Bebeğiniz büyüdükçe kafasını titretmeden düz tutabilir ve kendini dengeleyebilir. Onu destekli bir yerde oturtmaya başladığınızda da sık sık devrilecektir ancak bu da öğrenmesinin normal bir sürecidir. Başını titretmeden düz tutabilmesi ve kolayca devrilmemesi için sabırlı olmalı ve 6 ay gibi bir zaman geçmesini beklemeniz gerekir.

Dengede Durma

Bebeğin tek başına oturmadan önce dengede durmayı öğrenmesi gerekir. İyi gövde kaslarına sahip olmak buna yardımcı olsa da, ihtiyaç duydukları tek şey bu değildir. Denge yalnızca kas gücüyle ilgili değildir, bu nedenle bebeğinizin oturmadan önce, belirli bir beyin gücüne de ihtiyacı olacaktır. Bu süreçte kaslarını güçlendirmek ve dengede durmayı öğrenmesini sağlamak için onu kanepe köşelerine oturtabilirsiniz. Veya siz oturduktan sonra onu iki bacağınızın arasın oturtup size yaslanmasını sağlayabilir ve oturmaya alışırken bir yandan ona oyunlar oynatabilirsiniz.

Oturmaya Hazır Olduğunda

Bebeğiniz yalnız başına oturmayı öğrendikten sonra odasında bazı ayarlamalar yapmanız gerekir. 6 aylık olduğunda bebeğinizin kolları güçlenir ve çevresindeki eşyaları tutmaya çalışabilir. Bu nedenle beşiğinin çevresini kontrol edin ve tehlikeli olabilecek şeyleri erişemeyeceği yerlere koyun. Bebeğinizin beşiğini de kendi kendine kolayca oturabileceği şekilde oyuncak ve yastıklarla doldurabilirsiniz.