Bebeğinizin uykusunu düzenlemek için öncelikle uyku düzensizliğinin sebeplerini bulmalısınız. Bebeğiniz eğer gece uykusunda ihtiyacı olan dinlenmeyi sağladıysa, öğle uykusu uyumayı istemeyecektir. Ancak bebeğiniz başka sebeplerden dolayı uyanıyorsa, daha fazla dinlenmesine teşvik etmek için aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

Öncelikle bebeğinizin uyku düzenini bilmelisiniz. Uykusu olmadığı veya uykuya hazır olmadığı halde bebeğinizi öğle uykusuna yatırmaya çalışırsanız, başarılı olamazsınız veya uyutmak için uykusunun çok fazla gelmesini beklerseniz aşırı yorulduğundan çok iyi uyuyamayabilir.

Her bebeğin kendi uyku programı vardır. Bazıları gün içinde bir saat veya daha fazla, bazılarıyla günde 2 parça şeklinde öğle uykusu uyur. Ya da bazı bebekler 45 dakikadan günde 3 öğle uykusuna alışmış olabilir. Bu düzenlerin tamamı gayet normaldir. Bebeğiniz için ideal öğle uykusu zamanlarını öğrenmek için deneme yanılma yöntemi uygulayın ve ardından buna sadık kalmaya çalışın.  

Bebeğinizin uyanma rutinini gözden geçirin. Uykudan uyanan bazı bebekler sevecen olurken, bazıları huysuz ve ağlamaya hazır bir durumda olabilir. Sevecen uyanan bebekler, sizin küçük bir teşviğinizle birlikte veya kendiliğinden yeniden uyku durumuna dönecektir ancak bebeğiniz ağlamaya hazır durumdaysa uyanıp sizi göremediği için mutsuz hissediyor ve kendini nasıl uyutacağını bilmiyor olabilir. Onu eğer her zaman sallayarak veya kucağınızda uyutuyorsanız bu gayet normaldir çünkü uyanınca bu rutini arıyor olabilir. Sabah rutininin bir parçası olarak kendisini yatıştırmanın yollarını bulmasına yardım ederek sorunu çözebilirsiniz.

Bebeğinizin uyku yerinin sessiz, karanlık, serin ve rahat olduğundan emin olun. Öğle uykusunu gece uyuduğu yerden farklı bir yerde uyumasını sağlamaya çalışıyorsanız uykuya dalmakta veya uzun bir süre uyumakta zorlanabilir. Bebekler genel olarak alıştığı yerlerde daha iyi uyurlar.

Bebeklerin gece uykusu ortalama 10 saat sürer ancak bebeğiniz bundan daha uzun süre gece uykusu uyuyorsa, bu uyku ona yetiyor olabilir. Bebeğiniz geç saatlerde uyanmayı seviyorsa bu sizin için bir ipucu olabilir, bebeğiniz akşam ve öğlen şeklinde bölünmüş iki uyku yerine kesintisiz bir uykuyu tercih ediyor olabilir. Bebeğinizin günde 3 kısa uyku uyuması da aynı şekilde normaldir. Bunun dışında bebekler 6 aylık olduktan sonra öğle uykuları kısalacak ve daha az uyku onlara yetecektir.