Her bebeğin ve ebeveynin mizacı birbirinden farklıdır. Bebekler doğdukları zamandan itibaren hareketleriyle kendi mizaçlarını belli etmeye başlarlar ve ebeveynlerin de bebeklerine bu doğrultuda yaklaşmaları, iyi bir iletişim açısından çok önemlidir.

Hareketli:

Hareketli bebeklerin diğer bebeklere göre daha şiddetli ve fevri tepkiler vermesi normaldir. Onun hareketli davranışlarına aynı şekilde tepki vermeyin. Duygularının şiddetlendiğiniz gördüğünüzde sakinliğinizi bozmayın ve yatıştırıcı tavrınızı elden bırakmayın ya da en azından öyle görünmeye çalışın. Işıkları kısıp onu sakinleştirecek sesler çıkarın ve çevredeki onu rahatsız edecek şeyleri azaltmayı deneyin. Bebeğinizin duyguları yorgunlukla birlikte gün sonuna doğru daha da hareketlenir. Bu nedenle akşam yemeği ve yatma faslını en basit şekilde ve bebeğinizi yormadan sakince halletmeye özen gösterin.

İstikrarsız:

Her gün aynı saatte uyuyup, belli saatlerde acıkan yani saat gibi hareket eden bebeklerle birlikte yaşamak oldukça kolaydır (sizin programınızın değişip onunkinin değişmediği durumlar dışında) Daha düzensiz ritmi olan bebeklerin biraz daha esnekliğe ihtiyacı vardır. Ebeveynlik sanatı da burada devreye girer. İşlerin üstesinden gelmek için çocuğunuzun mizacıyla ilgili bilginizi yaratıcı becerilerinizle birleştirmek zorunda kalırsınız. Uyku meselesini ele alalım mesela. Bebeğiniz istikrarsızsa ama değişik koşullara kolaylıkla uyum sağlıyorsa gözleri kapanmaya başlar başlamaz onu yatırın. Ama bebeğiniz değişiklikten hoşlanmıyor ve uyum sağlaması yavaş oluyorsa, istikrarlı bir gece ve gündüz uykusu düzeni izleyin. Kızınız ya da oğlunuz belki hemen uykuya dalmaz ama uykusu geldiğinde ne olacağını ve nerede olacağını bilmenin rahatlığı içindedir ve uyku yeterince bastırınca, teslim olup uyuyacaktır. Bebeğinizde istikrarsızlık eğilimi olsa bile, onu ailenin diğer bireylerine de uyan bir tür program içine sokabilirsiniz. Zamanla beslenmeler arasındaki süreyi dakika dakika uzatıp daha düzenli bir hale getirebilir ya da gündüz uykularını her gün daha istikrarlı bir süreye çekebilirsiniz.

Sessiz ve memnun:

Evin içindeki karmaşaya ve yoğun tempoya rağmen hemen her zaman halinden memnun görünen bebeklerle birlikte yaşamak çok kolaydır. Bu daha ziyade, vaktinizin çoğunu alan yoğun bir iş temponuz veya daha fazla ilgilenmeniz gereken yaşça daha büyük çocuklarınız varsa geçerlidir. İlgi çekmek için ortalığı velveleye vermeyen bir bebeğe bakmak kolaydır ama uyumlu yavrunuza da düzenli olarak vakit ayırıp onunla vakit geçirmeli ve tüm ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmalısınız.