Yetişkinler için oyun ekstra bir eylemdir ve işimiz bittiği zaman yaptığımız bir şeydir. Ama bebeğiniz için oyun çok önemlidir ve gününün büyük çoğunluğunu geçirdiği bir eylemdir. Oyun, bebeklerin etrafındaki nesnelerin farklı özelliklerini öğrenmeleri anlamına gelir. Bir oyuncağın hareket etmesi, düşmesi, ses çıkarması veya oyuncak olmadan da bir oyunun içinde etkileşimde olması, onların içgüdüsel olarak keşfetmelerini ve öğrenmelerini sağlar.

Bebeklerin oynadığı çoğu oyun bizim için anlamsız olsa da onlar için eğlencelidir ve keşfetme alanıdır. Bebekler oyunu ve amacını anladığından itibaren eğlenmeye başlarlar ve buna oldukça uzun zamanlar harcayabilirler.  

Bazen sizin çok yaratıcı ve muhteşem olduğunu düşündüğünüz bir oyuncağa, bebeğiniz beklediğiniz tepkiyi vermeyebilir. Sadece bebeğiniz kendisi için en iyi oyuncağın hangisi olduğunu tam olarak bilebilir. Bebeğinizin oyuncaklar da dahil olmak üzere hayatındaki her şeyle ilgili neyi sevdiğini ve neyle ilgilenmek istediğini keşfetmesine yardım etmek için en iyi yol onu gözlemlemektir. Ardından onun keşfetmesi ve kendi kendine tanıması için fırsat vermelisiniz.

Bebeklerin ne ile ilgileneceği ve eğleneceğini kestirmek oldukça güçtür. Sizin harika olduğunu düşündüğünüz bir oyuncakla oynamak yerine mutfak eşyalarıyla daha çok eğlendiğini görebilirsiniz. Veya diğer ev ürünleri, uzaktan kumandalar, piller, tüm şekil ve boyutlardaki yiyecek saklama kapları, ölçme kaşıkları, ahşap mutfak gereçleri, süzgeçler, huniler, bant parçaları ya da küçük ilginç nesneler onların dikkatini çekecektir. Oyuncakları yerine bu nesnelerle oynamasını ve ilgilenmesini istemeseniz bile, çocuğunuzun neyi sevdiği ve neyle ilgilenmek istediği konusuna saygı duyup, kendine zarar vermeyecek eylemlerde bulunmasına izin vermelisiniz.

Bebeğinizin bir şeyler yapmasını istediğiniz ancak onun aksini yapmak istediği zamanlarda tamamen itiraz etmeden önce uzlaşmacı olmaya çalışmalısınız. İnsanların bebeklikte ilgilendiği şeylerin ilerideki başarısı ve ilgi alanlarına yön verebileceğini unutmamanız gerekir. Unutmayın ki bebekler sizin davranışlarınızı izleyerek öğrenir. Ve eğer bebeğinizin sizin ve diğer insanların duygularına saygı göstermesini bekliyorsanız, siz ona saygı duymak zorundasınız. Ne kadar küçük olsalar ve siz bir fikirleri olmadığını düşünüyor olsanız da onu kısıtlayacağınız veya ısrarla yönlendireceğiniz her şey onun karakterini etkileyecektir. Örneğin bebeğinizle bakkala gitmek istediğinizi varsayalım ama bebeğiniz mutlu bir şekilde yerde oyun oynuyor ve oyuncaklarından ayrılmak istemiyor. Gerçekten o anda bakkala gitmek zorunda olup olmadığınızı düşünüp bebeğinizi bir eylemi yapmak zorunda bırakmamalısınız.

Siz bebeğinizin isteklerine, eylemlerine, davranışlarına ve sevdiklerine karşı anlayışlı davranır ve kişisel alanına saygı duyarsanız, ileride daha sağlıklı ve insan ilişkilerinde daha etkin bir birey olacaktır.