Uzmanlara göre bebeklerin karakterinde bazı genetik faktörler etkili olsa da, çoğu zaman aile yapısı veya büyüme koşullarına göre şekillenir.

Bir yenidoğan ebeveyni olarak, bebeğinizin size ve çevresindeki her şeye nasıl tepki vereceğini izlemek için uzunca saatler harcarsınız. Bebeğinizi izlerken ve karakterinin nasıl şekillendiğini analiz etmeye çalışırken yapmanız gereken en önemli şey dikkat süresini incelemek, ilgi alanlarını anlamaya çalışmak ve olaylara nasıl tepkiler verdiğini gözlemlemektir.

Çocuğunuzun karakterini ilk davranışlarına dayanarak tespit etmek için heyecanlı olabilirsiniz ama hayatının ilk ayları ve yıllarında gösterdiği davranışların yıllar içinde şekillenip değişebileceğini bilmelisiniz. Sakin, kolay öğrenen ve fazla konuşmayan bir bebek ileride daha hareketli ve konuşkan birine dönüşebilir, karakteri düşündüğünüzün tam tersine dönebilir.

Peki bebeklerde karakterden kastımız nedir? Bir insanın içinden gelen davranışlarıyla saptanan genel davranış tarzı olarak özetlenebilir. Karakter deneyimlerle ve zamanla şekillenen bir şey olduğundan, çocuğunuzun ilk işaretleri kendisi hakkında bir fikir verse de tamamen bir kanıya varmanızı sağlayamaz.

Bir bebek için ne yediği, ne kadar düzenli uyuduğu, ne kadar yemek yediği, gün içinde ne kadar aktif olduğu, ne kadar kuvvetli eklemlerinin olduğu, dikkatinin ne kadar sürede dağıldığı ve yeni şeylerle birlikte yeni insanları da ne kadar çabuk kabul ettiği gibi durumlar, karakteri hakkında küçük bilgiler edinmenizi sağlayabilir.

Bir çocuğun mizacı ilk birkaç ayda çok değişebilir çünkü yeni doğanların davranışı, gebelik hormonları, sağlığı, beslenmesi ve erken doğum gibi geçici faktörlerden etkilenebilir.

Bu faktörler geçmeye başladığında yaklaşık 4 aylık olduğunda çocuğunuza dair ilk fikirleri edinmeye başlayabileceksiniz. Bu nedenle ilk aylarda bebeğinizle ilgili kesin kanılara varmayın ve geleceğin ne getireceğini görmek için bekleyin.