Bebeğinizin hayatına mükemmel bir başlangıç ​​yapması için bir çocuk gelişimi uzmanı olmanız gerekmez. Araştırma sonuçları, aslında gerekenleri hepimizin bildiğini gösteriyor. Sevgi, dikkat ve temel bakım, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu ve istediği şeydir.

1. Temel şeylere dikkat edin.

Bir bebeğin sağlıklı olması gereklidir, böylece daha iyi büyüyebilir. Bebeğinize düzenli muayene yaptırın ve bağışıklık sistemini sağlam tutun.

Uyku da bebeğiniz için önemlidir, bu yüzden bol bol uyumasına yardımcı olun. Bebeğiniz beyin hücreleri, öğrenme, hareket ve düşünmeye yardımcı olan bağlantılar, uyurken kurar.

3.Onunla konuşun.

Araştırmalar, bebeğinizle konuşmanın onun dil becerilerini önemli derecede arttırdığını ve iletişim kurularak büyüyen bebeklerin konuşma becerilerinin diğer çocuklara oranla daha fazla olduğunu kanıtlamıştır.

 Altını değiştirirken, onu beslerken veya ona banyo yaptırırken onunla konuşun. Sözcüklerin kendisine yönlendirildiğini biliyorsa bebeğiniz daha güzel cevap verecektir, bu yüzden konuşurken ona bakmayı deneyin. Karışık bir şey söylemekten korkmayın. Sadece ona ne yaptığınızı açıklayın.

Ebeveynler doğal olarak bebek konuşmalarını kullanır, basit cümleler ve cümleciklerle yüksek sesle konuşurlar. Uzmanlar, bunun bebeklerin dil öğrenmesine yardımcı olduğunu, ancak çocuğunuz büyüdükçe normal bir ses kullanmanızın daha iyi dil becerileri geliştirdiğini belirtiyor.

4. Bebeğinize okuyun

Çocuğunuza ilk günden itibaren bir şeyler okumaya hazır olun. Çocuğunuzun kelime hazinesini oluşturmak, hayal gücünü arttırmak, dil ve sosyal becerilerini geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Bebekler için basılı kitapları seçin, çünkü dijital kitaplardaki animasyon ve ses efektlerini çok dikkat dağıtıcı bulabilirler.

5. Bebeğinizin duyularını harekete geçirin.

Çocuğunuzun farklı insanlara, yerlere ve onlarla ilgili bilgilere ulaşması için insanlarla etkileşimde bulunması gerekir. Her yeni etkileşim ona dünyayla ilgili ve onun dünya içindeki yeri hakkında bilgi verir. En basit günlük faaliyetler bile bebeğinizin gelişimini teşvik edebilir.

· Etkileşimli oyunlar oynayın, yürüyüşler ve alışveriş gezilerini birlikte yapın ve bebeğinizin yeni insanlarla tanışmasına izin verin.

· Farklı şekiller, dokular, renkler, sesler ve ağırlıklara sahip oyuncak ve nesneleri seçin.

· Oyun süresince en sevdiğiniz müzikleri çalın veya bebeğinizin uyku vakti geldiğinde ona ninniler söyleyin.

· Bebeğinizin emekleyebileceği, yürüyebileceği ve sonunda "hayır" veya "dokunma" sözlerini duymadan güvenle dolaşabileceği alanlar sağlayın. Örneğin, mutfaktaki dolapların biri dışında hepsine çocuk kilidi takın. Kilit takmadığınız dolabı plastik kaplar, ölçme fincanları, tahta kaşıklar ve bebeğinizin rahatlıkla oynayabileceği tencere ve tavalarla doldurun.

6. Bebeğinize meydan okuyun.

Bir etkinlik bebeğinize kolay gelmezse, görevi yerine getirmenin yeni bir yolunu bulması gerekir. Çocuğunuzu yeteneklerinden ötesine geçen oyuncaklarla ya da aktivitelerle sinirlendirmeyin, ona yeni beceriler kazandırmak için biraz zorlanma fırsatı verin. Çok kolaya kaçmayı seçmeyin.

Örneğin, bir kutuyu açmaya çalışıyorsa, kutuyu onun için açma dürtünüze bir son verin. Kutuyla uğraşmasına izin verin. Eğer hala açamıyorsa, ona nasıl açıldığını gösterdikten sonra kutuyu kapatarak bebeğinize verin. Kendi başına kuytu açmaya çalışmasına izin verin.

7. Kendinize iyi bakın.

Mutlu bir ebeveynin mutlu bir bebek yetiştirme olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden kendinize iyi bakmalısınız. Her gün bir miktar egzersiz yapın, sağlıklı besinler yiyin ve dinlenmenizi sağlayacak kadar uyuyun.

Ev işlerini veya ebeveyn sorumluluklarını eşinizle paylaşmayı öğrenin ve kendinize zaman ayırmayı unutmayın.