Sizin Rolünüz

Bazı işitme kaybı çeşitlerinden kaçınmak ve bebeğinizin işitmesini korumak için yapabileceğiniz şeyler vardır:

• Pamuklu çubuklar da dahil olmak üzere nesneleri kulaklarından uzak tutun.

• Kulak enfeksiyonlarını önlemek için mümkün olduğunca sağlıklı kalmasına yardımcı olun.

• Onu yüksek, uzun süreli seslerden koruyun. Gürültünün seviyesini konuşmalarınızı anlayıp anlayamamanızdan ölçebilirsiniz.

Bebeğinizin gelişimine yardımcı olmak için, onu çeşitli seslere maruz bırakmanın yollarını arayın.

Gün boyunca birlikte yapabileceğiniz bazı şeyler:

• Müziği keşfedin. Çok bilinen çocuk favorilerini seçin veya kendi favori CD'nizi oluşturun. Ona şarkı söyleyin veya bir saatin ritmine ve rüzgarın sesine dikkat etmesini sağlayın.

• Çocuğunuz yeni doğduğu zamandan itibaren onunla konuşmaya başlayın. Onunla konuşmak için biraz daha büyümesini beklemenize gerek yok. Sesinizi dinlemek, çocuğunuzun diline ve kulağını geliştirmesine yardımcı olur. Aslında, ses tonunuzu değiştirerek, vurgular kullanarak, şarkı söyleyerek veya seslendirerek sizinle bebeğiniz arasındaki sesli bağlantıyı daha da uyarıcı hale getirebilirsiniz. Artı, ne kadar çok konuşursanız ve ona okursanız, konuşmaya hazır olurken o kadar çok ses ve kelime öğrenir.

Bebeğinizle her an konuşmanız gerekmiyor ama eğer ilgileniyorsa ona ne yaptığınızı söyleyin. Örneğin, bebek bezi çantasını paketliyorsanız, nereye gideceğine dair bir açıklama yapın. Onu giydirdiğinizde üzerine geçirdiğiniz kazağın rengi veya kumaşının türünü belirtin ve ayaklarına giydirdiğiniz çorapların dokusunu tanımlayın.

Bebeğinizin duyduğu şeyler hakkında onunla konuşun ve üzerinde yorum yapın. Uçak motorunun sesi ya da bir kedinin miyavlaması olsun, bebeğinizin duyduğu şeyi tanımlamak onun çevresini anlamasına yardımcı olur.

Ne zaman endişe etmelisiniz

Bebeklerin büyük çoğunluğu mükemmel işitme özelliğine sahiptir ancak bazen bir takım sorunlar olabilir.

Bebeğiniz, telefon çalıyorken veya köpek havlıyorken de uyuyabilir, bu normaldir. Bebekler uykuya ihtiyaç duyduğunda yüksek sesleri duymayabilirler. Eğer bazen bebeğiniz sizi duymuyor gibi görünüyorsa da sadece yorgun veya dikkat dağıldığından olabilir.

Yine de ebeveynler ve bakıcılar genellikle bir şeylerin yanlış olduğunu fark eden ilk kişilerdir. İşitme kaybına ilişkin herhangi bir uyarı işareti fark ederseniz, bebeğinizin doktoruna hemen haber verin. Kapsamlı bir işitme testi için bir işitme uzmanına sevk edilebilirsiniz.

Bebeğin işitme sorunları ne kadar erken bulunursa o kadar iyi olur. Araştırmaya göre, 6 aydan önce ihtiyacı olan çocuklara işitme yardımı sağlanması konuşma ve dil gelişimini önemli ölçüde geliştiriyor.