Çocuğunuz yaklaşık 6 aylık olduğunda, yeni doğduğu zamana göre çok daha hareketli bir hale gelir. Hareketleri ve çevreyle teması arttıkça da onu rahatsız eden ya da mutlu eden şeyleri belli etmek konusundan gün geçtikçe ustalaşır. Siz odaya girdiğinizde veya en sevdiği oyuncağını gördüğünde gülümseyebilir veya acıktığında ağlayabilir. Sevdiği nesneleri de onlardan uzaklaştırdığınızda ağlayarak belli ederler. 

Uzmanlar, bebeklerin beyinlerindeki hızlıca ve otomatik yanıt vermemizi sağlayan bölümün henüz gelişmediğini söylüyor. Bu nedenle bu bölüm birkaç yıl içinde geliştikçe çocuğunuz davranışlarını ve ruh hallerini daha iyi kontrol edebilecektir. Bebeğiniz duygularını yüz ifadeleriyle belli edecek kadar büyümemiş olsa bile gülümsemesi ve ağlaması, size duyguları hakkında pek çok şey anlatır.

Yine de bebeğinizin duygularını anlamaya çalışırken hala zorlanıyor olabilirsiniz. Çünkü örneğin bebeğiniz ağlıyorsa ağrı, acıma, hastalık veya sıkılma sorunlarından hangisini yaşadığını anlayamayabilirsiniz. Bu noktada da ebeveynlerin çocuklarını daha fazla gözlemleyip daha iyi tanımaları gerekir. Kaşlar ve ağlarken çıkarttığı sesler de zamanla size bir ağlamadan daha fazlasını ifade etmeye başlayacaktır. Örneğin bebeğiniz sinirli olduğu için ağlıyorsa yüzü kızaracak ve kaşlarını çatacaktır. Ancak bebekler yüksek ses ve parlak ışıklar da dahil olmak üzere pek çok önemsiz şeye kolayca sinirlenebilirler. Bu nedenle bebeklerin ağlamaları hakkında her zaman endişe duymanız gerekmez.

Küçük bebekler duygularını ifade ederlerken bunları bilinçli olarak yapmazlar. Bu sebeple mutluluklarını ve üzüntülerini belli etme şekilleri değişiklikler gösterebilir. Bebeğiniz 6-8 aylık olduğu zamandan itibaren duygularını gerçekten hissetmeye ve bilinçli olarak belli etmeye başlar. Bu zamanlarda bebeğiniz muhtemelen duygularını ifade etmenin kendine has yollarını bulmuş olur. Bebeğinizi değerlendirirken diğer bebeklerle karşılaştırmamanız gerektiğini ve her bebekte farklılıklar gösterebileceğini ve duygu değişimlerinin bebeğinizin mizacına bağlı olarak da değişebileceğini unutmamalısınız.