Bebeğinizin çevreyi tanıması

Bebeğiniz ihtiyacı olan ve ilgisini çeken her şeye dokunmak ister. Dokunma, bebeklerin öğrenmelerini sağlayan en önemli yollardan biridir. Bazen gözünüz üzerinde olmadığı zamanlarda da tehlike olabilecek şeylere de dokunmak isterler. Ama yine de düşündüğünüzün aksine en iyi yöntem her şeyi tamamen ortadan kaldırmak değildir. Çünkü ilgisini çeken eşyaları kaldırmanız, onlar için sadece objelerin gizemini artırmanıza sebep olacaktır.

Bebeğiniz kucağınızdayken, evde elektrik prizlerinin olduğu yerlerde bir tur atın ve bebeğinizin dokunmasını sağlayacak kadar uzaklıkta durup dokunmasına izin verip iyice incelemesini sağlayın. Onun fırın, bulaşık makinesi ve telefon düğmelerine basmasına izin verin. Böylelikle bu tür objelerin gizemini ortadan kaldırarak merakının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer emeklemeyi öğrenmeden önce bunu yeterli sıklıkta yaparsanız, bebeğiniz, kendi kendine hareket ederken tehlikeli olan bölgelerde dolaşma hevesinde olmayacaktır. Bebekler, onlardan uzak tutulan şeylere karşı çok meraklı olurlar. Yine de bebeğinizin kendisi için tehlikeli olabilecek bu objelere karşı merakı azalmadıysa, dikkatini etrafındaki tehlikeli olmayacak objelere çekmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Kuralları daha iyi anlayabilecek kadar büyüdüğünde, sözlü olarak dokunması veya dokunmaması gerekenler ve yasak bölgeler ile ilgili yönlendirebilirsiniz.

Uzmanlar güvenli olan objeler için "Evet, dokunabilirsin." güvenli olmayan şeyler için "Hayır, dokunma.’’ veya ‘’Hayır elleme." denmesini veya fazla tehlikeli olmayacak şeyler için tek elle hafifçe dokunmasına izin verebileceğinizi söylüyor.

Bebeğinizin kendi vücudunu tanıması 

Bebeğinizin kendi vücudunun farkında olması çok erken yaşlarda olmaz. Bebeğinizin vücudunu tanımasına yardım etmek için ona dokunmalı ve sevmelisiniz. Bebeğinizin yüzü ve vücuduyla düzenli temas, duyularını ve uzuvlarını fark etmesine yardımcı olur. 

Psikolojik benlik algısı fiziksel benlik algısından kaynaklandığından dolayı, güçlü bir vücut farkındalığı, sağlıklı benlik saygısı için bebeğin atması gereken ilk adımlardan biridir. Uzmanlar, günde ortalama 1 saatten daha az kucağa alınan bebeklerin ileride bazı sorunlar yaşayabileceğini düşünüyor.

Bebeğinizin kendini daha iyi tanıması için küçük oyunlar oynayabilirsiniz. Kendilerini göremedikleri için önce onun burnuna daha sonra kendi burnunuza dokuduğunuzda, kendinde hissettiği dokunma hissinin sizde nereye ait olduğu öğrenecektir. Bu küçük oyun, bebeğinizin kendini tanımasını sağlarken sizinle de arasındaki bağın güçlenmesine yardımcı olur. Bu uygulamayı bebeğinize sarılarak ve kucağınıza alarak yapmak, bebeğinizin bu oyundan sıkılmamasını da sağlayarak öğrenme sürecini hızlandırır.