Bebeğiniz biberonundan bir şey içerken uyuyakalırsa, biberonun ağzından akmaya devam eden içecek bebeğinizin dişlerine temas etmeye devam edeceği için dişlerine zamanla zarar verebilir.  

Dişlerindeki çürüme; ağzında biriken süt, meyve suyu, mama ve anne sütünün şekerlerinin diş minesini eriten asitlere dönüşmesinden kaynaklanır. Bu durum çoğunlukla öndeki üst dört diş için bir problem oluşturur çünkü bebeğiniz biberonun ucunu diliyle ve bu dişleriyle birlikte tutar.

Bebeğiniz çoktan bu alışkanlığı edinmişse de endişelenmenize gerek yok. Bu alışkanlığını giderebileceğiniz bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Bebeğinizi uyutmaya çalışırken biberonunu ona verin ve uykuya dalmadan hemen önce alın. Bebeğiniz eğer 6 aydan büyükse, çürümeye neden olan şekeri daha az konsantre hale getirebilmek için biberonun içindeki içeceği su ile seyreltebilirsiniz. Bebeğiniz eğer biberonundan şekerli şeyler içmeye alıştıysa ve alışkanlığından vazgeçmek istemiyorsa, içeceklerini azar azar sulandırmaya başlayın ve zamanla biberonla yalnızca su içirmeye alıştırın, böylece en azından diş çürümelerinin önüne geçmiş olursunuz.

Bebeğinizi hala emziriyorsanız veya kendi sütünüzü biberon ile veriyorsanız bu ritüelleri yatmadan önce yapmayı bırakmayı çalışın. Anne sütündeki besleyici öğeler ve sütteki laktoz şekeri gece boyu bebeğinizin dişleri üzerinde kalarak çürümeye ve diş minelerinin zarar görmesine sebep olur. Eğer yatmadan önce bebeğinizi beslediyseniz, ardından bir miktar su içerek veya başka bir yöntemle bebeğinizin dişlerini temizlediğinizden emin olun.