Siz çocuğunuzun ilk oyun arkadaşısınız, en sevdiği kişisiniz. Sizin sesinizi duymayı, yüzünü görmeyi ve ellerinizin dokunuşunu çok seviyorlar. Yardımınızla birlikte, bebeğiniz başkalarına da aşina olacak ve onlarla birlikte olmaktan da keyif almaya başlayacaktır. Bu, çocuğunuzun sosyal becerilerinin gelişmesinin başlangıcıdır.

Gelişme Süreci

Doğduğu andan itibaren bebeğiniz dünya ile etkileşimde olmaya başlar. Sosyalleşme kabiliyeti, çoğunlukla bebeğinizin ilk yılı boyunca sınırlı kalır çünkü enerjisinin çoğunu kendi başına yapabileceği faaliyetlere harcar. Örneğin nesneleri yakalamak ve hareket ettirmek, yürüyüş yapmak ve diğer beceriler için çok daha fazla zaman harcarlar.

2 yaşına geldiğinde, çocuğunuz diğer çocuklarla oynamaktan hoşlanmaya başlayacaktır. Diğer her beceride olduğu gibi, sosyal becerilerini de deneme yanılma yoluyla öğrenecek ve bu konuda biraz zamana ihtiyacı olacaktır.

Bebekler ilk başta oyuncaklarını paylaşamazken başkaları ile empati kurmayı öğrendikçe daha iyi bir oyun arkadaşı haline geleceklerdir. 3 yaşına geldiğinde de kendi kendilerine arkadaş edinme yolunda ilerlemiş olacaklardır.

Süreç nasıl ilerler?

1. ay

Bebekler dokunulmayı, tutulmayı, konuşmayı, ilgilenilmeyi ve onlara gülümsenmesini severler.

İlk ayının başlarında bebeğiniz size bazı yüz mimikleri yapmaya başlayabilir. Bebeğiniz sizin yüz hareketlerinizi takip ederken çok eğlenecektir ve bazen sizin mimiklerinizi tekrar etmeye çalışabilir. Dilinizi çıkartıp sesler çıkartarak hareketlerinizi tekrar etmesini sağlamaya çalışarak pratikler yapabilirsiniz.

Ayrıca bebekler çıkarttığınız sesleri dinler ve öğrenir. Göz teması önemlidir, bu yüzden onunla konuşurken gözlerine bakın. Yakında dil gelişimi için gerekli tüm adımları öğrenerek ağlamak ve anlamsız sesler çıkartmak dışında hecelemeye başlayacak ve yavaş yavaş konuşmaya geçecektir.

3-6 ay

Bebeğiniz bu aylarda uyanık olduğu saatlerin çoğunu etrafında neler olup bittiğini izlemek için harcıyor. Çoğu ebeveyn için önemli bir olay olan ilk bilinçli gülümseme de yaklaşık bu aylarda gerçekleşir. Gülümseyerek sizinle bir iletişim başlatıp sesler de çıkartarak etkileşimde kalmaya ve ilginizi çekip sizinle vakit geçirmeye çalışacaktır.

12 ay

İlk yılının sonuna doğru, çocuğunuz size asosyal görünmeye başlayabilir. Yanından ayrıldığınızda ağlar ya da sizden veya eşinizden başka birinin kollarında olduğunda endişeli ve huzursuz olur. Çoğu çocuk ayrılma kaygısı yaşar ancak bu durum 10 ile 18 ay arasında doruğa ulaşır.

Çocuğunuz başkalarıyla olmak yerine sizi tercih edecektir ve siz etrafta olmadığınızda sıkıntı çekebilir. Bazen yalnızca varlığınız bile onu sakinleştirmeye yetecektir.