Bebeğiniz sinirlendiği veya huzursuzlandığı zaman ortaya çıkardığı saldırgan davranışlar genellikle bebeklerin kendilerini sözlü olarak ifade edemediği düş kırıklığı ve engellenme gibi duygularının bir sonucu olarak kendini gösterir.

Yeni yürümeye başlayan bebeklerin bastırılmış huzursuzluklarını açığa çıkarmak, içinde bulundukları durumu kontrol etmek, güç gösterisinde bulunmak veya hırçın bir tavır içinde kendi alanlarını korumak için saldırgan olabildikleri söylenmektedir. Bazı bebekler ilgisiz ebeveynlerine tepki olarak da hırçın ve huzursuz davranışlar sergilemeye meyilli olabilir.

Bazen ebeveynler bebeklerinin saldırgan hareketlerinin olumsuz sonuçlarına maruz kalmaktadırlar. Bebekler çevrelerinde gördüğü şeyleri taklit eder ve tepki olarak bir yetişkine vurmaya çalışma, pek çok çocukta sıklıkla görülen bir davranıştır. Böyle durumlarda ona hemen kızmak yerine yaptığı davranışın hatalı olduğunu ve sizi incittiğini ona tatlı bir dille söylemelisiniz. Eğer çok küçükken çocuğunuzun sizi incitmesine izin vermezseniz, büyüdüğü zaman o da başkalarının onu incitmesine muhtemelen izin vermeyecektir. Ona vurmalara ve darbelere nasıl karşı konulacağı konusunda bazı eğitimler verebilirsiniz ancak daha hırçın davranışlara aynı şekilde tepki vermemesi gerektiğini öğrenmesi gerektiğini unutmayın.

Bebek, sorun ne olursa olsun muhtemelen hala öfkeli olacağı için, onun öfkesini onun adına kelimelere dökmeye çalışın: "Biliyorum kuzeninin oyuncağını iade etmek zorundasın ve bundan dolayı kızgınsın ancak sakinleşmeli ve eşyalarını ait olduğu kişilere vermelisin.’’ şeklinde bir yetişkin iletişimi kurmayı denemelisiniz.

Çocuklardaki pek çok davranışın aksine hırçın davranışlar kendiliğinden kaybolup gitmezler. Bu tür davranışları çözmek için harekete geçmezseniz bu durum katlanarak artacak ve çocuğunuzun karakteri haline gelecektir. Bu nedenle bu tip durumlarda sabırlı, sakin ve öğretici olmaya özen göstermelisiniz.