Bebekler neden uyku zamanı geldiğinde ebeveynlere direnirler?

Çocuğunuzu akşam 20.30'da yatağa yatırdınız, ona sarılıp onu öptünüz, ona iyi uykular dediniz, uzun ve yorucu bir günü daha geride bıraktınız.

Bulaşıklar sizi bekliyor, eşinizin faturalarını ödemesi gerekiyor, köpeğin yürüyüşe çıkarılması gerekiyor, kedinin beslenmesi gerekiyor ve oturup ayaklarınızı uzatıp dinlenebileceğiniz bir anınız olmadı. Bu süreçte siz çocuğunuzun odasına girip çıkmaya devam ediyor ve uyuması için ona ısrar ediyorsunuz. Sonunda uyuduğunda tam 3 saattir çocuğunuzu uyumaya ikna etmeye çalıştığınızı fark ediyorsunuz.   

Bu durum, birçok ebeveynin ortak bir sorunudur. Çoğu zaman, yürümeye başlayan çocuğunuzun uykuya karşı savaştığını görebilirsiniz. Tıpkı diğer çocuklarda olduğu gibi, çocuğunuz kendi kişiliğini anlamaya başlıyor, bu yüzden bağımsızlığını savunmak istiyor. Geceleri yatmayı reddetmesi, kendi kararları ve kendi hayatının kontrolünü sağlamak adına gösterdiği bir tepkidir.

Ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuza yalnız başına uyumayı öğretin. Çocuğunuz sadece siz etrafındayken uyuyorsa, ileride vazgeçmesi hayli zor olan bir kötü alışkanlık ediniyor demektir. Çocuğunuza ilk yaşlarında öğretebileceğiniz en iyi ders kendisini nasıl uyutabileceğidir. Bebeğinizi yatağına yatırıp odadan ayrıldığınızda dahi güvende olduğunu ve sizin o uyurken bile onun etrafında olacağınızı bilmesini sağlayın.

Sizi geçiştirmesine izin vermeyin. Konu uyku vaktine geldiğinde bebekler olabildiğince direnecek ve uyku öncesi zamanını olabildiğince uzatacaktır. Sizinle vakit geçirmeyi sevdiği için oyunlar oynamaya çalışabilir veya sizden su isteyebilirler. Eğer sizi oyaladığını fark ederseniz, bu duruma izin vermeyin. Ona uyku vaktinin geldiğini ve yapmak istediği her şey için yarın zaman bulabileceğini söyleyin.

Hazırlıklı olabilmek için çocuğunuzun her zamanki isteklerini önceden tahmin etmeye çalışın ve bunları yatmadan önce rutinin bir parçası haline getirin. Gece masasına bir bardak su koyun, tuvaleti bir kez daha kullanmasını söyleyin ve ona gece boyunca yetecek kadar sarılmayı unutmayın.

Bebeğinize yatmadan önce kabul edilebilir seçenekler sunun. Bebekler, bazen daha bağımsız ve özgür hissetmek isterler bu nedenle ona hangi hikâyeyi dinlemek istediğini veya hangi pijamaları giymek istediğini sorun.

Bebeğiniz uyumamak için sızlandığında sakin ve sessizce konuşun ancak zamanı dolduğunda yatağına gitmesi gerektiği konusunda ısrar edin. Eğer bebeğinizin uyumayı geciktirme isteğini 1 kez dahi kabul ederseniz, ağlamanın bir çözüm olduğunu düşünmeye başlayacaktır. 

Eğer tek başına yatağına gidip uyumaktan korkuyorsa yatağının altındaki canavarları kontrol etmek veya odasına bir gece lambası koymak, bebeğinizi güvende hissettirecektir.