Ebeveynler, yeni yürümeye başlayan çocukları için uyku saatlerini daha geç saatlere almanın onların daha hızlı ve daha kolay uyumalarını sağlayacağını düşünürler. Fakat küçük çocuklar aşırı yorgun olduklarında veya uykudan mahrum kaldıklarında uykuya dalmaları sanılanın aksine çok daha zorlaşır. Aşırı yorulmuş olan bebekler de gece boyunca daha sık uyanırlar.

Aynı durum öğle uykuları için de geçerlidir. Bebekler öğle uykusu uyumaya ihtiyaç duyarlar. Bebeğinizin gün içinde de dinlenmesi, gelişimi için oldukça önemlidir. Ancak bebeğinizin öğle uykusu uyumaması, onun daha yorgun olması anlamına gelir ve bu da gece daha zor uyumasına ve sık sık uyanmasına sebep olur.

Yürümeye başlayan çocuklar biraz daha büyüdüğünde, öğle uykularının akşam uykularına dalmayı zorlaştırdığını fark edebilirsiniz. Bu süreçte akşam uyku saatlerini biraz daha geç saatlere çekmeyi veya öğle uykularını kısaltmayı deneyebilirsiniz. Başka bir çözüm olarak da öğle uykularını bitirip durumun nasıl gittiğini gözlemleyebilirsiniz.