Nazik dokunuş bebeğinizi yatıştırmanın ve sakinleştirmenin en iyi yollarından biridir. Bebeğiniz mutsuzsa veya ağlıyorsa, onu okşayarak sakinleştirebilirsiniz. Bebekler rahat ettikleri ve sakinleştirici oldukları için onu tuttuğunuz, okşadığınız ve sarıldığınız zamanlarda daha mutludurlar. Bebeğiniz tanıdık sıcaklık, koku ve ses gibi etkilerden dolayı size yakın olmaktan ve dokunduğunuzu hissetmekten mutlu olur.

Bebeğinize dokunmanızın ona verdiği gücü bebeğiniz doğduğu ilk zamandan itibaren hissedebilirsiniz. Araştırmalar, bebeğinize sarılmanın bebeğinizin oksijen seviyesini artırabileceğini, ağlamayı azalttığını, uyku ve emzirmeyi iyileştirdiğini ortaya çıkartmıştır. Üstelik faydalar sadece bebeğiniz için geçerli değildir. Bebekleriyle temas içinde olmak anne ve babalara da kendilerini daha iyi hissettirir. Yakın temas kan basıncınızı ve hormon seviyenizi düzenlemenize yardımcı olur. Bebeğinizi kendinize yakın tuttuğunuzda, oksitosin hormonunu serbest bırakırsınız ve bu aynı zamanda aşk hormonu olarak da bilinir. Araştırmalar babalarının oksitosin düzeylerinin bebekleri ile temas ettikten sonra da artabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Bebeğinizi dokunarak öğrenmeye teşvik etme:

Oyun, öğrenme ve gelişim için önemlidir. Farklı oyuncaklarla veya ev eşyalarıyla oynamak pek çok olumlu fayda sağlayabilir ve bebeğinizin gelişimini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Bebeğinizin gelişim döneminde pürüzsüz, büyük, sert veya yumuşak çıngıraklar gibi ses çıkaran farklı dokudaki oyuncaklardan yararlanın. Dokuları içeren kitaplar veya kumaş, tüy, karton gibi nesneler ile nesneleri dokunarak tanımasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz yeterince büyüdüğünde, kum, kil veya su ile oynamaya başlayabilirsiniz.

İlk başta, bebeğinizin elini açıp farklı dokulara temas etmesini ve vurmasını sağlayabilirsiniz. Dokunma konusunda cesaretlendikçe nesneleri daha hızlı öğrenmeye başlayacaktır.

Bebeğiniz katı gıdaya geçtiğinde, yemeğiyle de temas kurmasına ve oynamasına izin verin. Bu etrafı kirletmesine sebep olsa da, iyi bir öğrenme deneyimidir. Onu yeni gıdalar denemeye teşvik eder ve dokularını keşfetmek için parmaklarını ve ellerini kullanması için bir şans verir. Ağzına yiyecek koyduğunda da, diliyle keşfetmeye devam eder.

Bebeğinize masaj yapmak da cilt teması sağlar ve uzun vadeli bağlanma ve duygusal esnekliği geliştirir. Ona masaj yaparken eliyle kendisine dokunmasını ve vücudunu tanımaya başlamasını da sağlayabilirsiniz.