Bazı bebekler doğdukları zamandan itibaren iyi uyuyabilirler. Gündüz uykularını uyuduktan sonra geceleri de uzun bir süre uyuyup sadece belenmek için uyanırlar. Ancak çoğu bebeğin uyku düzenini sağlamak bu kadar kolay olmaz. Gündüzleri tedirgin bir uyku uyuyup geceleri sık kalkan ve tekrardan uykuya dalmakta zorlanan birçok bebek vardır.

Uykuya dalmayı öğrenmek:

İlk birkaç ay bebeğin anne babasının kucağında beslenirken uykuya dalabilmesi gibi bir düzen oluşması doğaldır. Birçok anne baba bebekleriyle olan bu yakınlıklarından mutluluk duyar. Ama bu zamanla bebeğin uykuya dalabilmesinin tek yolu haline gelebilir. Bebek gece yarısı uyandığında kucağa alınıp beslenmeden tekrar uyuyamaz.

Göz kapaklarının düşmesi, gözlerini ovuşturma ve huysuzluk bebeğinizin yorgun olduğunu gösterir. Bu işaretleri gördüğünüzde bebeğiniz hala uyanık ama uykuluyken onu beşiğine koyun. Bebeğinizin uyku belirtilerini hemen görmeniz gerekir çünkü ne kadar çok beklerseniz bebek de o kadar bitkin ve huysuz olur, uykuya dalması da bir o kadar zorlaşır. Bebekler ilk yatağa yatırıldıklarında kendi kendilerine uykuya dalarlarsa, gece uyandıklarında da kendi kendilerine uykuya dalabilirler.

Çoğu bebek yatağa yatırıldığı zaman ağlar ancak birkaç dakika yalnız bırakılırsa kendi kendine sakinleşir. Bir süreliğine onu odada yalnız bırakırsanız kısa bir süre sonra ağlamayı bırakacaktır. Eğer susmazsa onu avutmayı deneyin ve sonra tekrar kendi haline bırakın.

Bebeğiniz yatağa yatırıldıktan kısa bir süre sonra uyanıyorsa ve karnı aç ya da hasta değişse, ağlamasına sabır gösterin ve kendi kendine uykuya geçmeye teşvik edin. Bebeğinizi kucağınıza alma isteğine karşı koyabilmek için eşinizden, aile bireylerinizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Bebekler uyku sırasında çoğunlukla çok hareketlidir. Kollarını ve bacaklarını oynatırlar, gülümserler, emme hareketi yapar ve bazen de huzursuzmuş gibi görünebilirler. Bebekler uykunun farklı evrelerine geçiş yaparken genellikle hareket ederler ve bazen de ağlayabilirler. Anne ve babalar bu hareketlerin uyanma işareti olduğu yanılgısına düşüp bebeği gereksiz yere beslemeye çalışabilirler. Oysa bebeğin tekrardan uykuya dalıp dalmayacağını anlamak için birkaç dakika beklemek daha doğru olur.

Pes etmeyin:

Eğer bebeğinizi uyutmakta güçlük çekiyorsanız, bunun sanıldığı kadar kolay bir şey olmadığını unutmayın. Denediğiniz yöntemler bazen işe yararken bazen yaramayabilir. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız tavsiyelerini almak için doktorunuzu arayabilirsiniz. Ya da bir arkadaşınızı veya akrabanızı arayarak biraz yardım ve destek isteyin.