Uzmanlara göre ebeveyn olarak çocuğunuza kendi davranışlarınız ve yetiştirme tarzınızla pek çok şey öğretebilir ve karakterini şekillendirebilirsiniz.

Çocukların ebeveynlerine ruh hali olarak benzemelerinin sebebi genetikten değil, onların kurallarıyla yetişmelerinden ve örnek almalarından kaynaklanır. Bebekler ve yürümeye başlayan çocuklar, ebeveynlerinin davranışlarını taklit ederler.

Siz gülümsediğinizde bebeğiniz de gülümser ve böylelikle hem sizin davranışlarınızı taklit etmiş olur hem de aranızdaki bağ yavaş yavaş kurulmaya başlar. Siz de benzer şekilde bebeğinizin iyi ve onayladığınız davranışlarını taklit edebilirsiniz, böylece doğru bir şey yaptığını düşünerek bu iyi huyları daha çok benimseyecektir. Onaylamadığınız bir şey yaptığında ise sakin kalarak görmezden gelmek başlangıç olarak ona doğru mesajı verebilir.

Bir bebek sahibi olmak hayatınızı oldukça etkiler ve stresli ya da depresyonda hissetmeniz normaldir. Ancak bebeğinizin davranışlarınızı taklit ettiğini hatırlayarak bu ruh halinizi olabildiğince belli etmemeniz ve pozitif olmanız gerekir. Aksi halde bebeğiniz de aynı ruh haline bürünecektir.

Bebeklerinize zaman içinde paylaşmak, empati kurmak, olumlu düşünmek, yardımsever olmak gibi iyi huyları aşılamak istiyorsanız, ilk olarak kendinize nasıl bir ebeveyn ve nasıl bir insan olduğunuzu sormalısınız. Bebeğiniz ve çocuğunuzun ruh hali sizin aynanız gibidir, bu nedenle onların yanlış davranışlarına kızmak yerine kendinizde de düzeltebileceğiniz şeyler olduğunu düşünebilirsiniz.