Bebeğime ne zaman okumaya başlamalıyım?

Bebeğinize kitap okumak için hiçbir zaman çok erken değildir. Bebekler annelerinin sesini daha rahimdeyken tanımaya başlıyorlar. Bu nedenle bebeğinize hamileyken dahi kitap okumaya başlayabilirsiniz. Ve bebeğinizin doğumundan sonra da yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri ona kitap okumak olacaktır. Bebeğiniz sözlerinizi anlayamayacaktır ancak sesinizi duymak seslere olan ilgiyi arttırıyor ve dinleme becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Ayrıca bebeğinizin yaşı ne olursa olsun, birlikte okumak, sarılmak ve bağ kurmak için mükemmel bir fırsattır. Bebeğinizin küçük yaşlarından itibaren düzenli bir okuma rutini geliştirerek kitap okumayı çocuğunuzun günlük yaşantısının doğal bir parçası haline getirebilirsiniz.   

Neden okuma bebeğim için iyi?

Bebeğinize bir şeyler okumanız kelime hazinesinin gelişmesine yardımcı olur, hayal gücünü ve iletişim becerilerini geliştirir. Çocuğunuzla ne kadar çok konuşup iletişime geçerseniz büyümesi ve gelişmesi için o kadar olumlu olur. Örneğin sokaktaki yürüyüşünüz sırasında çevredeki nesneleri tanıtmak, çocuğunuzun vücudunun bölümlerini ona anlatmak ve günlük yaşamında çevresinde sıklıkla gördüğü nesneleri isimlendirmek, kelime haznesinin gelişmesine çok büyük katkı sağlar.

Okuma, çocuğunuzla olan sözlü etkileşimleri artırmanın başka bir yoludur. Bebeğinize kitap okumak, onu öyküler, sayılar, harfler, renkler, şekiller ve kavramlarla tanıştırırken etrafındaki dünyayla ilgili bilgi verir. Aynı zamanda hafızasını güçlendirirken kelime becerilerini de geliştirir. Bebeğiniz ilk birkaç ay boyunca, konuşurken duyduğunuz gibi içeriğin değil, dilin ritmini öğrenir. Tekrarlama yapmak da bebeğinizin dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Bebeğinizi konuşmaya teşvik etmek ve öğrenme sürecini eğlenceli tutmak için, ses tonunuzu değiştirin veya farklı karakterler için farklı sesler kullanın. Bebeğiniz parlak renkler ve keskin kontrastlı resimlere bayılacaktır bu yüzden resimleri bol olan renkli kitapları tercih edebilirsiniz.