Bebeğinizin kendisini daha kolay uyku moduna geçirmesini istiyorsanız, sakin bir gece rutini geliştirmeli, uygun bir yatma zamanı ayarlamalı ve kendi kendine uyumayı öğrenmesi için ona bol bol şans vermelisiniz.  

Bebeğinizin doğumundan birkaç hafta sonra, kendisi kötü uyku alışkanlıkları edinmeden ona istediğiniz alışkanlıkları kazandırma çalışmalarına başlamalısınız. Ancak bebeğiniz yeni doğmuş değilse bile, aşağıdaki önerileri denemek, kendisinin uykuya dalmasına yardımcı olmak için biraz yol kat etmenizi sağlayabilir.

• Öncelikle yatma saatlerini düzenli hale getirin. Bebeğinizi her gece aynı saatlerde yatırmak, iç saatini ayarlayacak ve hergün aynı zaman aralığında uykusunun gelmesini sağlayacaktır. Böylece siz de o zaman aralığında ne yapılması gerektiğini kolaylıkla anlayabileceksiniz. Yatması için çok geç olmadığından emin olun çünkü yorgun bebeklerin sakinleşmesi daha zor olur.

• Sürekli bir yatma rutini izleyin. Banyo yaptırmak, hikaye okumak, ninni veya şarkı söylemek, sallamak veya sarılmak gibi üç ya da dört sakin etkinlik içeren gece ritüeli ona uyku zamanının geldiğini hatırlatır.

• Bebeğinizin uykusunun geldiğini fark ettiğinizde hemen yatırın. Hâlâ uykusu varken onu yatırmanız, daha sonra siz olmadan da uyuyakalabilmesine yardımcı olur.

• Onu uyutmak için alışkanlıklar edindirin. Bebeğinizi emzirirken veya bir biberonla beslerken uykusu gelir ve uyursa, kendi kendine uykuya dalmayı öğrenemez. Çocuğunuzun beslenmesini, yatmadan önce beslenmeye alışmamasını sağlayacak şekilde ayarlayın veya uyku öncesi beslenme süresini kısaltın. Bebeğiniz uyuklamaya başlarsa, onu beslemeyi bırakın ve karyolasına koymadan önce yatmadan önceki rutini bitirin.

• Uyku alışkanlığı geliştirmedeki sorunların neler olduğunu bulun. Bebeğinize kendi kendini uyutma şansını verdiyseniz ancak o bu duruma alışamadıysa ne yapmalısınız? Bazı bebeklerin alışması diğerlerine göre daha fazla zaman alır. Ya da belki de bebeğinizin kendi kendine uyuyabilecek gelişimsel yeteneği henüz yoktur.

Son olarak, biraz zaman verip onun kendi kendine alışmasını bekleyin. Beşiğinde yatarken ağlama sesini duyduğunuzda aceleyle onu rahatlatmaya çalışmak ve kendi kendisini yatıştırmayı öğrenmekten onu mahrum etmek doğru değildir.

Bebeklerin kendisini rahatlatmayı ve yatıştırmayı öğrenmesi, kendi kendine uyuması biraz zaman alır ve bazı bebeklerin de bu konuda daha fazla süreye ihtiyacı vardır. Sabırlı olun ve sakinleştirici yatma rutininize sadık kalın.